حقوق ناشنوایان

در اجتماع کنونی

ناشنوایی حرفه‌ای

ناشنوایی حرفه‌ای

گوش یكی از اعضای مهم بدن است كه ارتباط انسان را با محیط خارج از طریق شنوایی برقرار می‌كند. آسیب این عضو بدن به دلیل عوامل زیان‌آور مختلف در طول دوران زندگی و به ویژه در محیط‌های كاری باعث اختلال عملكرد آن می‌شود و انسان را از چنین موهبت الهی ای محروم می‌كند. گوش از سه بخش گوش خارجی،‌ میانی و داخلی تشكیل شده كه هر بخش به ترتیب وظیفه‌ انتقال صدا، تبدیل صدا برای درك و فهم آن توسط گیرنده‌های مغزی و حتی كمك به حفظ تعادل بدن را به عهده دارند.
مشاغلی هست كه در آن‌ها صدا به عنوان عاملی مضر وجود دارد و می‌تواند به گوش و حس شنوایی انسان آسیب وارد کند، شغل‌هایی مثل نجاری، جوشكاری، آهنگری، تراشكاری، فرزكاری، نساجی، صافكاری و نقاشی و هزاران فعالیت دیگر كه در آن‌ها ابزار و ماشین‌آلات به عنوان منبع تولید صدا به كار برده می‌شوند و ایجاد آلودگی صوتی می‌كنند. افت شنوایی (بدون توجه به سرمنشا تولید آن) به جنبه‌های مختلف زندگی صدمه وارد می‌كند. در اكثر مشاغل و حرفه‌ها، داشتن حس شنوایی سالم جزو اركان اصلی است. در محیط كار، افراد نیاز دارند تا دستورات و علائم آگاهی‌دهنده و هشدارها را به خوبی بشنوند،‌ علاوه بر این در سایر موارد نیز در اجتماع، ارتباط با خانواده، فامیل و دوستان، شنوایی بخش اساسی اززندگی اجتماعی را تشكیل می‌دهد. تمام این موارد، بر لزوم حفظ قدرت شنوایی بیش از پیش تاكید می‌كند.
● آسیب‌های شنوایی ناشی از صدا
مهم‌ترین و شایع‌ترین عارضه شغلی گوش اغلب به دو صورت بروز می‌كند:
۱) نوع حاد
ضربه صوتی ناشی از صدای شدید و ناگهانی و یا تغییرات شدید و سریع فشار هوا در دو طرف پرده گوش می‌تواند سبب پارگی پرده صماخ شود. این حالت معمولاً با درد شدیدی همراه است و تمایل به بهبود خودبه‌خودی ندارد. ابتلا به عفونت و ترشح در این افراد بسیار دیده شده و برای درمان آن، كنترل عفونت احتمالی و در صورت لزوم پیوند پرده توصیه می‌شود.
۲) نوع مزمن
نوع دوم عارضه صوتی، صدمه ناشی از تماس مداوم با صدایی بالاتر از میزان مجاز است كه به تدریج و در تماس مستمر با صدا ایجاد می‌شود. این نوع صدمات ناشی از آسیب موقت یا دائم سلول‌های مژه‌دار حسی است كه در گوش داخلی قرار دارند. همچنین افرادی كه دچار افت شنوایی هستند به طور غیرعادی بلند حرف می‌زنند. چون صدای خودشان را نمی‌شنوند و برای آنان درك صحیح كلمات مشكل می‌شود. شخص با وجود این‌كه اصوات حاصل از كلمات را درك می‌كند، اما قادر به فهم صحیح كلمات و تعقیب مكالمه نیست، مگر این‌كه گوینده كلمات را به آرامی و به طور واضح و مشخص ادا كند. سیر مراحل ایجاد افت شنوایی در افراد، بسته به نوع و میزان صدا، شرایط محیطی، سن و وضعیت سلامت متفاوت است، اما به طور كلی افرادی كه در معرض صداهای با شدت بیش از حد مجاز قرار می‌گیرند. ابتدا دچار افت شنوایی موقت می‌شوند كه در آن شنوایی معمولاً طی ۱۶ ساعت پس از تماس با صدای آسیب‌زا به حالت عادی برمی‌گردد. در صورتی كه از تماس بیشتر فرد با چنین صدایی پیشگیری نشود، به تدریج افت شنوایی فرد پیشرفت می‌كند و منجر به تخریب سلول‌های شنوایی و كری دائم می‌شود.
بروز افت شنوایی ناشی از صدا معمولاً به صورت تدریجی است و در ابتدا فركانس‌های صدای مكالمه‌ای را دربرنمی‌گیرد. در نتیجه شخص از نقصان شنوایی خود بی‌اطلاع است. تشخیص زودرس شروع افت شنوایی و اطلاع از میزان تحمل گوش فرد نسبت به صدا به وسیله آزمایش‌های شنوایی‌سنجی، امكانپذیر است. در مجموع عواملی مثل شدت صدا، طول مدت تماس، سن و حساسیت ویژه گوش فرد عواملی هستند كه در ایجاد و پیشرفت عارضه افت شنوایی دخالت دارند.
● برنامه‌های حفاظت از شنوایی
هدف از برنامه‌های حفاظت از شنوایی در محیط كار، جلوگیری از به‌وجود آمدن و پیشرفت افت شنوایی ناشی از مواجهه با صدا در كارگران است. علاوه بر قوانین و مقررات كه اجرای برنامه‌های حفاظت و ایمنی برای كارفرمایان را الزامی می‌كند، مزایای اجرای این برنامه برای كارفرمایان، به طور مستقیم متوجه حفظ و ارتقای سطح تولید نیز می‌شود و نقش بسزایی در افزایش بازده كار و كاهش حوادث ناشی از كار می‌شود. علاوه بر این، استرس و خستگی ناشی از مواجهه با صدا نیز كاهش می‌یابد.
از برنامه‌های حفاظت در برابر شنوایی كارگران می‌توان به بررسی منظم صدا (اندازه‌گیری نوع و میزان شدت صدا در محیط كار كه توسط دستگاه‌های ارزیابی صدا انجام می‌شود)، اجرای روش‌های كنترلی فنی و مهندسی به منظور كاهش میزان صدا در حدود مجاز، آموزش، استفاده از وسایل حفاظت فردی (ایرپلاك و ایرماف‌‌ها)، ارزشیابی دوره‌ای و منظم میزان شنوایی افراد از طریق شنوایی‌سنجی را برشمرد. به طور كلی برای مقابله با اثرات زیان‌آور صدا در محیط كار، اجرای تمامی برنامه‌های حفاظتی، نقش اساسی و موثر دارد.
حسین مشفق
روزنامه تهران امروز

منبع:

http://vista.ir/article/263451/ناشنوایی-حرفه‌ای

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

۸۴ سال آموزش ناشنوایان در ایران

۸۴ سال آموزش ناشنوایان در ایران

۲۴ تا ۳۰ سپتامبر هر سال از سوی مجامع جهانی به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی دولت ها و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن روبه ر و هستند.
با آن که حدود ۴۰۰ سال به طور پراکنده و ۲۰۰ سال به طور انسجام یافته در دنیا با ناشنوایان کار آموزشی و تربیتی کرده اند در ایران سال ۱۳۰۳ را می توان آغاز آموزش ناشنوایان به طریق علمی به حساب آورد. آغازگر و پیشگام تعلیم و تربیت کودکان ناشنوا در ایران زنده یاد جبار عسگرزاده (باغچه بان) و محل شروع آن تبریز بود.
جبار باغچه بان بدون اقتباس از شیوه آموزش ناشنوایان در خارج از کشور با روش آزمایش و خطا و تجربه، معضل بزرگی را از پیش روی خانواده های دارای کودک ناشنوا برداشت. وی موسس نخستین کودکستان (باغچه اطفال) در تبریز بود. باغچه بان در اواخر سال ۱۳۰۳ در باغچه اطفال با پذیرش سه کودک ناشنوا کار تجربی با ناشنوایان را آغاز کرد و پس از شش ماه موفق شد به سه کودک ناشنوا خواندن و نوشتن بیاموزد.
پس از انحلال باغچه اطفال وی به شیراز رفت و تا سال ۱۳۱۱ در کودکستان شیراز مشغول فعالیت فرهنگی بود. باغچه بان در سال ۱۳۱۱ به تهران بازگشت و نخستین دبستان ناشنوایان را در خیابان ناصرخسرو در خانه ای محقر تاسیس کرد. باغچه بان تا ده سال به عنوان مدیر، معلم و فراش دبستان با ۳۰ نفر دانشآموز، دبستان را اداره کرد. وی در اواخر نخستین سال تاسیس دبستان وسیله ای به عنوان تلفن گنگ اختراع کرد که کر و لال ها با گرفتن میله آن به دندان می توانستند از طریق استخوان فک، ارتعاشات صوتی را دریابند.
در سال ۱۳۲۸ اساسنامه آموزشگاه کرو لال های باغچه بان توسط شورای عالی فرهنگ تصویب شد. هر چند بعد از سال ۱۳۳۲ به بعد در اثر حمایت وزیر فرهنگ وقت و توجه وزارت آموزش و پرورش بخشی از دشواری های دبستان تا حدی حل شد ولی با توجه به افزایش روزافزون مراجعان، کمبود جا و نداشتن مدرسه ویژه کار به طور روزافزونی دشوار بود.
در سال ۱۳۲۴ کلنگ نخستین ساختمان ویژه ناشنوایان در یوسفآباد زده شد و سال ۱۳۲۶ این مدرسه با ظرفیت ۱۲۰ دانشآموز افتتاح و بهره برداری شد. در سال ۱۳۴۱ ساختمان دیگری در ضلع جنوبی آموزشگاه در چهار طبقه با بیست کلاس ضد صوت، کلینیک سنجش شنوایی، سالن اجتماعات، ناهارخوری و کتابخانه آماده بهره برداری شد و تعداد دانشآموزان به ۲۲۰ نفر رسید.متاسفانه زندگی سراسر تلاش استاد باغچه بان در دوران مجموعه آموزشی ناشنوایان باغچه بان، بیش از نه ماه به طول نینجامید و در چهارم آذر ماه ۱۳۴۵ در ۸۰ سالگی چشم از جهان فرو بست و مدیریت مدارس باغچه بان را به فرزند تحصیلکرده و جوان خود سپرد.
گروه آموزش و توان بخشی ناشنوایان همچون سایر گروه های آموزشی از ابتدای تاسیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی آغاز به کار کرد و در طول دوران ۲۳ ساله فعالیت دفتر آموزش کودکان استثنایی، کارآمدترین واحد آموزشی بود. کلینیک سنجش شنوایی باغچه بان در سال ۱۳۵۰ به صورت رسمی کار سنجش دانش آموزان ناشنوا رابه عهده گرفت و در چندین مدرسه ناشنوایان کلینیک سنجش شنوایی دایر شده بود و جذب دانش آموزان ناشنوا از این طریق انجام می شد. با ایجاد مدیریت سنجش و پیشگیری در ساختار تشکیلاتی سازمان، امر سنجش شنوایی دانش آموزان گسترش بیشتری پیدا کرد و با اجرای طرح سنجش کودکان بدو ورود به دبستان بیش از پیش به توسعه آموزش و جذب دانش آموزان ناشنوا کمک کرد.
با تاسیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، گام های علمی برای تالیف کتب درسی خاص گروه های مختلف استثنایی از جمله ناشنوایان برداشته شد که در مرحله نخست برای نوآموزان پیش دبستانی آماده و توزیع شد و مناسب سازی کتب درسی ادامه پیدا کرد. با آنکه شروع آموزش رسمی کودکان استثنایی از جمله ناشنوایان با محور تلفیقی بوده است با این خصوصیت که کلاس خاص درمدارس عادی تشکیل شود اما به خاطر ناآشنایی آموزش عادی با آموزشی استثنایی و فقدان امکانات مناسب و عدم رعایت استانداردهای آموزشی در مدارس، آموزش استثنایی به سوی تمرکز و تجمیع پیش رفت. اینک از آغاز آموزش ناشنوایان به شکل آموزشگاهی آن در ایران حدود ۸۴ سال می گذرد. این مدت در مقابل سابقه این نوع آموزش در جهان که از شروع آن بیش از دویست سال می گذرد زیاد طولانی نیست. گروه آموزش دانش آموزان ناشنوا در سازمان آموزش و پرورش استثنایی اینک با تعداد ۱۸۲۶۶ دانش آموز ناشنوا و نیمه شنوا در ۲۴۳۶ کلاس در کشور مشغول فعالیت است.
به امید روزی که هیچ کودک ناشنوایی بدون تکلم نباشد و هیچ کودک استثنایی بدون آموزش نماند.
منبع: روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی

منبع:

http://vista.ir/article/342074/۸۴-سال-آموزش-ناشنوایان-در-ایران

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

ناشنوایی و کم شنوایی درکودکان و راه های پیشگیری از آن

ناشنوایی و کم شنوایی درکودکان و راه های پیشگیری از آن

سه علت مهم كم شنوایی كودكان شامل موارد زیر است:
۱) اوتیت میانی (عفونت های گوش)
۲) علل مادرزادی ،
۳) علل اكتسابی.
● اوتیت میانی
اوتیت میانی التهاب در گوش میانی (ناحیه پشت پرده گوش) است كه معمولاً همراه با ترشح مایع در آن ناحیه می باشد. این مایع ممكن است عفونی باشد (یا نباشد).
علائم، شدت، میزان تكرارپذیری و طول مدت بیماری متفاوت است. ممكن است از مایع غیرعفونی، روشن و رقیق بدون درد و تب و تنها كمی كاهش شنوایی تا حمله های تكرار شونده همراه با مایع چسبنده غلیظ در گوش و برخی شكایات دیگر نظیر كم شنوایی دائمی متغیر باشد.
تقریباً همه انواع اوتیت همراه با كم شنوایی نوسانی انتقالی اند. در حقیقت اوتیت میانی، شایع ترین علت كم شنوایی در كودكان خردسال است.
▪ میزان شیوع اوتیت میانی تا چه حد است؟
اوتیت میانی غالباً در كودكان ایجاد می شود. درحقیقت، اوتیت میانی، پس از سرماخوردگی معمول، دومین بیماری شایع كودكان پیش دبستانی است. ۵۰درصد از كودكان تا سن یك سالگی حداقل یك بار دچار این بیماری شده اند.
۳۵ درصد كودكان در سنین بین یك تا سه سالگی دوره های تكرار شونده ای از اوتیت میانی داشته اند. در كودكان مدرسه رو، تخمین زده می شود سالیانه ۵ میلیون روز تحصیلی به دلیل ابتلاء كودكان به این بیماری از دست داده می شود.
▪ به چه دلیل اوتیت میانی تا این حد در كودكان شایع است؟
شیپور استاش مجرایی است كه از یك سو به گوش میانی و از سوی دیگر به پشت حلق راه دارد. این مجرا در كودكان كوچكتر و نسبتاً افقی تر از بزرگسالان است. از این رو در شرایطی نظیر عفونتها و لوزه سوم بزرگ، به سادگی بسته می شود. تا زمانی كه كودك بزرگتر نشود و زاویه و اندازه شیپور استاش تغییر نكند، كودك نسبت به اوتیت میانی آسیب پذیرتر از افراد بزرگسال است.
▪ اوتیت میانی به چه ترتیب ممكن است منجر به كم شنوایی شود؟
سه استخوان بسیار ریز درون گوش میانی، ارتعاشات صوت را از پرده گوش به گوش میانی منتقل می كنند. در صورت وجود مایع در گوش میانی، انتقال ارتعاشات به صورتی كارآ صورت نمی گیرد و انرژی صوتی از بین می رود در نتیجه كم شنوایی ملایم یا حتی متوسط ایجاد می شود. بنابراین اصوات گفتاری گنگ و غیرقابل شنیدن می شوند.
معمولاً این نوع كم شنوایی، از نوع انتقالی و موقت است. اما در صورتی كه اوتیت میانی مرتباً تكرار شود، صدماتی به پرده گوش، استخوانهای گوش یا حتی عصب شنوایی وارد شده و ممكن است منجر به كم شنوایی حسی و عصبی و دائمی شود.
▪ آیا كم شنوایی ناشی از اوتیت میانی می تواند سبب اختلال در زبان و گفتار كودك شود؟
كودكان، زبان و گفتار را از طریق گوش دادن به صحبتهای دیگر افراد می آموزند. در این روند چند سال نخست زندگی هر كودك، حائز اهمیت حیاتی است.
در صورت وجود كم شنوایی، كودك از تجربیات آموزشی زبانی، بهره كامل نمی برد. در نتیجه، ممكن است در رشد زبان و گفتار خود دچار تأخیر چشمگیری شود.
اوتیت میانی غیرعفونی، مشكل ویژه ای به همراه دارد زیرا معمولاً علائم درد و تب وجود ندارد. از این رو، ممكن است هفته ها و ماهها بگذرد و والدین شكی به وجود این مشكل نبرند. در طی این زمان ممكن است كودك به دلیل از دست دادن شنوایی، دچار اختلال در رشد هنجار زبان و گفتار شود.
ممكن است كودك به دلیل از دست دادن شنوایی، دچار اختلال در رشد هنجار زبان و گفتار شود.
▪ از كجا می توان متوجه شد كودك دچار اوتیت میانی شده است یا خیر؟
حتی در صورت عدم وجود تب و درد، علائم دیگری وجود دارد كه حاكی از وجود مایع مزمن یا تكرار شونده در گوش كودك است:
ـ بی توجهی
ـ بلند كردن غیرمعمول صدای رادیو و تلویزیون
ـ متوجه جهت اصوات نشدن
ـ بی حال و بی توجه بودن
ـ تند خویی بی دلیل
ـ كشیدن و خاراندن گوشها.
▪ در صورتی كه تصور كنیم اوتیت میانی سبب اختلالی در شنوایی، زبان یا گفتار فرزندمان شده است، باید چه كار كنیم؟
عفونتهای گوش نیاز به توجه فوری به ویژه از سوی پزشك متخصص كودكان یا گوش و حلق و بینی دارد. اگر كودك شما دچار عفونت گوش می شود و یا مایع مزمنی در گوش وی ایجاد می شود، با دو متخصص دیگر نیز باید مشورت كنید: شنوایی شناس و آسیب شناس گفتار و زبان.
شنوایی شناس شدت هر گونه ضایعه شنوایی را- حتی در كودكان خیلی كوچك و یا كودكان مشكل دار- ارزیابی می كند و مشخص می كند آیا ضایعه ای در گوش میانی كودك وجود دارد یا خیر.
آسیب شناس گفتار و زبان مهارتهای ویژه زبانی و گفتاری كودك را تعیین و در صورت نیاز برنامه های اصلاحی ضروری را پیشنهاد می كند.
▪ آیا پزشك كودك، او را به این متخصصین ارجاع خواهد داد؟
شما به عنوان والدین كودكتان، بهترین فردی هستید كه متوجه شنوایی ضعیف وی می شوید. به گفته انجمن پزشكان اطفال آمریكا: «هر كودكی كه والدینش در مورد توانایی شنیدن وی ابراز نگرانی می كنند، باید بدون هیچ گونه تأخیری برای ارزیابی شنوایی شناسی رفتاری ارجاع داده شود.» هنگامی كه والدین خود نسبت به سلامت و رشد كودك خود حساس می شوند نباید واهمه ای داشته باشند كه خواستار ارزیابی های دقیق تر توانایی های وی شوند.
● كم شنوایی های مادرزادی
(كم شنوایی هایی كه به هنگام تولد یا از آن زمان به بعد وجود دارند)
اصطلاح «كم شنوایی مادرزاد» آن دسته از كم شنوایی هایی است كه به هنگام تولد وجود دارند و شامل كم شنوایی های ارثی یا كم شنوایی هایی می شود كه ناشی از دیگر عوامل- پیش از تولد یا به هنگام تولد-اند.
▪ عوامل ژنتیكی
به نظر می رسد بیش از۵۰ درصد از تمامی كم شنوایی های مادرزادی كودكان مربوط به عوامل ژنتیكی باشد. كم شنوایی های ژنتیكی ممكن است اتوزوم غالب، اتوزوم مغلوب یا وابسته به جنس باشند. در كم شنوایی های اتوزوم غالب، یكی از والدین كه حامل ژن كم شنوایی و خود، كم شنواست، آن را به كودك خود منتقل می كند. در این موارد حداقل۵۰ درصد احتمال دارد كودك نیز كم شنوا شود. این احتمال زمانی بیشتر می شود كه هر دو والد دارای ژن غالب )كم شنوا) باشند و یا پدر بزرگ و مادر بزرگ یكی از والدین كم شنوایی ژنتیكی داشته باشند. از آنجا كه معمولاً حداقل یكی از والدین كم شنواست، انتظار می رود كودك دچار كم شنوایی باشد.
در كم شنوایی های اتوزوم مغلوب هر دو والد كه نوعاً دارای شنوایی هنجاراند، حامل ژن مغلوب می باشند. در این موارد احتمال كم شنوا شدن كودك، ۲۵% است. از آنجا كه هر دو والد شنوایی هنجار دارند و هیچ یك از اعضای خانواده كم شنوا نیستند، هیچ انتظاری نمی رود كه كودك كم شنوایی داشته باشد. تقریباً ۸۰% از كم شنوایی های ارثی، اتوزوم مغلوب اند.
در كم شنوایی های وابسته به جنس، مادر حامل ژن مغلوب كم شنوایی بر روی كروموزوم جنسی است و آن را به پسران خود- و نه دخترانش- منتقل می كند. این نوع كم شنوایی نادر است و تنها در ۲درصد كم شنوایی های ارثی وجود دارد.
كم شنوایی یكی از علائم مشخصه برخی از انواع سندرم های ژنتیكی است. مثال هایی از این سندرم ها عبارتند از: سندرم داون (وجود ناهنجاری در یكی از ژن ها)، سندرم آشر( اتوزوم مغلوب)، سندرم تریچر كولنیز( اتوزوم غالب)، سندرم الكل نوزادی )ناهنجاری ژنتیكی)، سندرم كروزون (اتوزوم غالب) و سندرم آلپورت (وابسته به جنس).
▪ دیگر علل كم شنوایی های مادرزادی
این گونه كم شنوایی ها كه ارثی نیستند شامل بیماری ها، عفونتها و شرایط خاص پیش از تولد هستند كه به هنگام تولد یا به فاصله اندكی پس از آن ایجاد می شوند. این شرایط منجر به كم شنوایی های حسی عصبی ملایم تا عمیق می شوند. مثال هایی از این دست عبارتند از:
- عفونتهای داخل رحمی شامل سرخجه، سیتومگالوویروس، ویروس هرپس
- مشكلات مربوط به عامل Rh خون
- نارس بودن
- دیابت مادرزاد
- توكسمی در طول بارداری
- فقدان اكسیژن (آنوكسی)
- سیفلیس
- بدشكلی های ساختارهای گوش
● كم شنوایی های اكتسابی
كم شنوایی های اكتسابی، كم شنوایی هایی است كه پس از تولد- در هر زمانی در طول زندگی فرد- ایجاد شوند و علت آن بیماری ها، صدمات و شرایط خاص اند. مثال هایی از شرایط ایجاد كننده كم شنوایی در كودكان عبارتند از:
- عفونت های گوش (اوتیت میانی)
ـ داروهای اتوتوكسیك(صدمه به سیستم شنیداری)
- مننژیت
- سرخك
- انفسفالیت
- آبله مرغان
- آنفلوانزا
- سرخجه
- ضربه به سر
- قرار گرفتن در معرض اصوات بلند. شنوایی یکی از حواس برتر انسان است . محروم بودن از حس شنوایی فقط به مفهوم نشنیدن صدا نیست ، بلکه ماحصل این محرومیت ، موجب عدم دستیابی به بسیاری از تجربیات مفید و امید بخش زندگی فردی و اجتماعی می شود تا جایی که ممکن است فرد را از مسیر موفقیت دور نماید . توجه به این مسئله ، که صحبت کردن امری اکتسابی است و انسان از راه شنیدن ، زبان محیط اطراف خود را فرا گرفته و سپس قادر به تکلم می گردد ، اهمیت ویژه این حس را نشان می دهد . لذا بدون شنیدن ، گفتار به وجود نخواهد آمد و به همین علت ، کودکان و افراد ناشنوا قادر به تکلم نیستند. اما نکته قابل تأمل این است که چطور می توانیم از ایجاد کم شنوایی و به دنبال آن عدم تکلم جلوگیری وپیشگیری کنیم .
▪ پیشگیری از کم شنوایی
والدین باید قبل از بچه دار شدن ، این مساله را در نظر بگیرند و نسبت به آن اطلاعات و آگاهیهای لازم را کسب کنند ؛ آنها می توانند با رعایت موارد زیر ، احتمال تولد فرزند کم شنوا یا سخت شنوا را کاهش دهند :
۱) انجام مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج .
۲) RH انجام آزمایشات خونی و بررسی عامل “.
۳) مشاوره با پزشک قبل از بارداری در صورت ابتلاء به بیماری مزمن یا خاص .
۴) مصرف نکردن دارو ، بدون تجویز پزشک در دوران بارداری .
۵) جلوگیری از ضربات فیزیکی و مکانیکی در دوران بارداری.
۶) مراقبت جهت پیشگیری از ابتلاء به بیماریهای مختلف در دوران بارداری .
۷) مبادرت به زدن واکسن سرخجه قبل از بارداری و …
▪ عوامل احتمال کم شنوایی بعد از تولد
فاکتورهای دوران نوزادی ( از تولد تا یک ماهگی ) که خطر ابتلاء به کم شنوایی را افزایش می دهند عبارتند از:
۱) سابقه خانوادگی درخصوص وجود کم شنوایی مادرزادی حسی یا عصبی.
۲) عفونتهای دوران نوزادی مانند سیفلیس و سرخجه.
۳) وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم نوزاد هنگام تولد .
۴) زردی دوران نوزادی در حدی که منجر به تعویض خون شود.
۵) مصرف داروهایی که اثر تخریبی روی شنوایی دارند . مانند آمینو گلیکوزیدها ( خبتامایسین، توبرامایسین، کاتامایسین و استرپتومایسین، هنگامی که به صورت دوره ای و طولانی مدت مصرف شود . )
۶) مننژیت باکتریایی.
۷) وجود نشانه های غیر طبیعی یا اختلالاتی که با شنوایی مرتبط است .
۸) نگهداری نوزاد در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان بیش از ۵ روز.
ـ فاکتورهای دوران کودکی ( یک ماهگی تا سه سالگی ) که خطر ابتلاء به کم شنوایی را افزایش می دهند عبارتند از :
۱) نگرانی والدین نسبت به تأخیر زبان آموزی و تکلم ، با توجه به سن کودک.
۲) مننژیت باکتریایی و عفونتهای مرتبط با کاهش شنوایی .
۳) ضربه به سر که با کاهش هوشیاری کودک یا شکستگی جمجمه همراه باشد .
۴) مصرف داروهایی که اثر تخریبی بر روی شنوایی دارند مانند آمینو گلیکوزیدها به مدت طولانی .
۵) عفونتهای مزمن گوش میانی و تجمع مایع در گوش میانی بیش از ۳ ماه .
۶) اختلالاتی مانند شکاف کام که عملکرد شیپور استاش را مختل می کند .
۷) وجود سابقه کاهش شنوایی دائم یا پیشرونده در فامیل .
۸) بیماریهای دوران کودکی مانند اوریون ، مننژیت ، مخملک.
۹) آسیب های دوران کودکی به ویژه شکسستگی جمجه، برخورد اجسام تیز با سر یا گوش، قرار گرفتن در معرض اصوات بلند و… .
اگر کودک شما دارای یکی از فاکتورهای فوق باشد ، نسبت به ابتلاء به کم شنوایی در معرض خطر بیشتری قرار دارد شما دراین رابطه باید با یک متخصص گوش و حلق بینی و یک کارشناس شنوایی شناسی ( ادیولوژیست ) مشورت نمایید و در صورت تشخیص ، باید از کودک شما ارزیابی کامل شنوایی به عمل آید .▪ عوارض ناشی از وجود کم شنوایی دائم
اگر کودک شما یا هر فرد دیگری مبتلا به کم شنوایی باشد و برای تشخیص ، درمان و توانبخشی آن اقدام نکنید ، پس از گذشت زمان کمی به عوارض ناشی از کم شنوایی نیز مبتلا می شود . این عوارض عبارتند از :
تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان ، اختلالات تولیدی گفتار ، اختلال در روان بودن گفتار ، اختلال در صرف و نحو زبان ، اختلال در ارتباط گیری، اختلال عاطفی - رفتاری ، اختلال در تفکر ، تاخیر در رشد اجتماعی - فرهنگی ، اختلال در یادگیری و افت تحصیلی ، اختلال خواندن و نوشتن ، اختلال در حافظه شنیداری ، بروز ناتوانیهای درکی - شنیداری ، کاهش ذخیره لغات و …
▪ درمان و توانبخشی
پس از ارزیابی شنوایی ، متخصص شنوایی شناسی ، درباره وضعیت شنوایی کودکتان با شما صحبت خواهد کرد . برخی اختلالات شنوایی ، مانند اوتیت گوش میانی و گوش خارجی به وسیله دارو قابل درمان است ، اما برخی دیگر از اختلالات شنوایی ، مانند کاهش شنوایی حسی - عصبی قابل درمان دارویی نیست و فرد باید در پروسه توانبخشی قرار گیرد . در تعریف ، توانبخشی عبارت است از مجموعه خدمات پزشکی ، اجتماعی ، روانی ، حرفه ای و آموزشی که به منظور باز توانی فرد اجرا می شود تا کارایی فرد به بالاترین حد ممکن برسد و بتواند به طور مستقل در جامعه زندگی کند .
با پیشرفتهای به عمل آمده در زمینه فن آوری ، در سالهای اخیر ، فراهم آوردن اطلاعات گفتاری به وسیله سمعک ، حتی برای کودکانی که مبتلا به شدیدترین میزان نقص شنوایی باشند نیز ممکن گردیده است .
سمعکها مؤثرترین راهکار و بهترین تدبیر درمانی برای اغلب افراد مبتلا به کم شنوایی می باشند .
خصوصیات الکترواگوستیکی سمعک ، باید با خصوصیات باقی مانده شنوایی فرد مبتلا به کم شنوایی ، تطبیق داده شده و سمعک برای گوش آن فرد تنظیم شود . لذا فرد مبتلا به کم شنوایی نمی تواند هر سمعکی را استفاده نماید ، بلکه برای تجویز و تنظیم سمعک باید به متخصص ادیولوژیست مراجعه کند .
● سندرم پندرد Pendred syndrome
سندرم پندرد یک سندرم ارثی است. در این بیماری فرد از زمان تولد ناشنوا می باشد و همچنین در این افراد غده تیروئید بزرگ شده و بیماری گواتر را بوجود می آورد.
سندرم پندرد با نامهای مختلف شناخته شده است از قبیل: سندرم ناشنوایی-گواتر، اختلال شنوایی و گواتر و همچنین نقصان ژنتیکی در تیروئید.
این سندرم خود را به صورت ناشنوایی در کودکی و ناتوانایی در ورود ید در غده تیروئید و همچنین رشد ناقص حلزون گوش.
این بیماری در نتیجه درست عمل نکردن هورمون تیروئید می باشد. این هورمون برای سوخت و ساز بدن لازم و ضروری می باشد.این هورمون بوسیله غده تیروئید ساخته می شود.
غده تیروئید در پایین گردن و زیر برآمدگی گلو قرار گرفته است. این غده دور قسمت بالای نای پیچیده شده است. شکل آن شبیه پروانه با ۲ بال می باشد. هورمون تیرویید برای درست عمل کردن تمام سلولهای بدن جزو لازمی می باشد. این هورمون کمک به رشد و تکامل بدن و سوخت و ساز می کند.
هیپوتالاموس اعمال بدن را کنترل می کند. یکی از وظایف آن، ساختن TRH (هورمون آزاد کننده تیروئید) می باشد.این هورمون به غده هیپوفیز میرود. TRH غده هیپوفیز را وادار به ساخت TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) می کند. این هورمون وارد تیروئید می شود و T۳ و T۴ را آزاد می سازد.
تقریبا ۵۰- ۴۰ % از بیماران مبتلا به سندرم پندرد دچار کم کاری تیروئید می باشند. ۵۶-۵۰ % از آنها دارای هورمون تیروئید در حد معمول هستند.این سندرم در سال ۱۸۹۶ توسط پزشک انگلیسی Vaughan Pendred شناخته شد. این پزشک طی آزمایشات انجام شده در خانواده ای که ۲ بچه از ۵ بچه ناشنوا و دارای گواتر بودند، این سندرم را شناخت.
قرنها گذشت تا بوسیله Coyle و Sheffieldو همکارانشان، ژن مسئول این بیماری که درکروموزوم ۷q وجود داشت را شناختند.به طور کلی در اثر کم شدن حس شنوایی، گواتر بوجود می آید.
در یک تحقیق مشخص شده که ژن مسئول این سندرم بر روی انتقال سولفات اثر می گذارد و این خود بر روی ید لازم برای بدن، اثر می گذارد.
پروتئینی با نام پندرین عامل بوجود آورنده این سندرم می باشد. پروتئین پندرین ، انتقال دهنده سولفات به درون و بیرون سلول و نیز انتقال دهنده یدید و کلراید در سلولهای غشایی می باشد.
۳ یون مهم پتاسیم، سدیم و کلر برای شنوایی بسیار مهم می باشند. اگر هر کدام از آنها در بدن کم شود، در انتقال امواج صوتی به مغز دچار مشکل شده و حس شنوایی کم می شود.
▪ سندرم پندرد بر کدامیک از اندامها اثر می گذارد؟
۱) گوش درونی: ناشنوایی در زمان تولد، از بین برنده تعادل (بر روی عملکرد حلزون گوش اثر می گذارد)، ناهنجاری در قسمت حلزونی گوش
۲) هورمون: به خاطر اینکه هورمون تیروئید در خون کم می شود، غده تیروئید شروع به فعالیت میکند و تیروئید را وارد خون می کند و چون تیروئید درغده تیروئید کم می شود، پس فرد مبتلا به hypothyroidism (کم کاری غده تیروئید می شود)
۳) گردن: تورم گردن (گواتر)
۴) خطر سرطان: افزایش خطر سرطان تیروئید (thyroid carcinoma )
۵) نساختن هورمون تیروئید باعث عدم دریافت ید لازم می شود.
۶) ارثی بودن: هم پدر و هم مادر سالم، حامل ژن سندرم پندرد می باشند.
۷) عدم رشد فکری و کم هوشی
▪ ناشنوایی در سندم پندرد:
ناشنوایی به صورتهای ملایم، معتدل، سخت و پیشرفته می باشد.
ـ برای اشخاصی که قدرت شنوایی آنها کمی کم (ملایم) است (۴۵ - ۲۶ دسی بل. دسی بل قدرت شنوایی می باشد)، آنها می شنوند اما اگر صدا ملایم و ضعیف باشد، شنیدن برای این افراد مشکل است.
ـ اما آنها که جزو گروه معتدل می باشند(۶۵ – ۴۶ دسی بل)، به سختی می شوند حتی اگر در مکان آرامی باشند.
ـ آنها که به سختی می شنوند (۸۵ – ۶۶ دسی بل)، مانند گروه معتدل نمی شنوند حتی اگر در محیط آرام و ساکت باشند.
ـ گروه آخر گروه ناشنوایی پیشرفته است (بیشتر از ۸۵ دسی بل). آنها اصلا نمی شنوند حتی اگر تن صدا بسیار بالا باشد.
ـ معمولا افراد دارای سندرم پندرد قدرت شنواییشان از ضعیف تا پیشرفته می باشد، که به صورت مادرزادی در هر ۲ گوش وجود دارد.
▪ تشخیص:
MRI و CT scan می باشد. این آزمایشات استخوان و بافت گوش داخلی را نشان میدهند و به این وسیله می توان به قدرت شنوایی فرد و وجود این سندم پی برد.تقریبا ۸۵% افراد دارای سندرم پندرد به وسیله این آزمایشات مشخص می شود.
یکی از چیزهایی که دیده میشود، قسمت حلزونی گوش است. اگر این قسمت رشد کافی نداشته باشد و پیچش آن در گوش زیادتر از معمول باشد، باید اطمینان داشت که بیماری گوش وجود دارد. افراد دارای سندرم پندرد غالبا سرگیجه دارند، به خاطر اینکه مایع درون گوش نمی تواند سرعت و جهت حرکت را تغییر دهد.
▪ علائم سندرم پندرد :افزایش وزن، یبوست،خشکی پوست و مو، کاهش انرژی،خواب آلوده بودن،شکم برجسته، کاهش دمای بدن و کمی رشد و کندذهن بودن
▪ درمان:
افراد دارای این سندرم، باید نزد متخصص شنوایی (از لحاظ تست شنوایی) و پزشک گوش و حلق و بینی روند.
به وسیله جراحی نیز می توان درمان کرد. به این ترتیب که در زیر پوست یک وسیله الکتریکی کوچک می کارند و آن را به وسیله یک سیم به گوش داخلی می چسبانند. به این طریق فرد به خوبی قادر به شنیدن خواهد شد.
راه بعدی درمان کم کاری تیروئید می باشد. می توان نزد متخصص هورمون درمانی رفت و از او کمک خواست.
▪ رژیم غذایی:
با وجود کاهش در میزان متابولیسم، این افراد دچار افزایش وزن می باشند. لذا رژیم محدود از انرژی، چربی و کلسیم و برعکس غنی از پروتئین باید داد. پروتئین موجب افزایش انرژی عمل محرکه غذا می شود.
تجویز ید نقش مهمی در درمان بیماری گواتر دارد. به طور کلی ید در نمک،غذاهای دریایی و اسفناج دیده می شود.
ممنوعیت مصرف در بعضی از مواد غذایی وجود دارد، از جمله: کلم، شلغم و دانه های زمینی.
● افت شنوایی در كودكان و علل محیطی مربوط به آن
استفاده از كلمه ناشنوا و اطلاق ناشنوا به كسانی كه ما آنها را كودكان ناشنوا می نامیم، ممكن است برای برخی اشتباه انگیز باشد. بعضی از كارشناسان و حتی برخی از افراد ناشنوا با احتیاط از كلمه ناشنوا استفاده می كنند، چون ممكن است به ندرت افرادی پیدا شوند كه كاملاً ناشنوا باشند و همیشه مقداری از باقیمانده شنوایی وجود دارد. افت شنوایی علل مختلفی دارد. یكی از علل آنها،علل محیطی یا اكتسابی می باشند كه پس از تولد روی كودك اثر می گذارد، برخی از این علل شامل موارد زیر می باشد:
۱) بیماریهای عفونی از دلایل عمده ناشنوایی هستند. مهمترین مثال آن بیماری سرخجه در مادران حامله و مننژیت در كودكان می باشد. در افت شنوایی كه علت آن ابتلای مادر به سرخجه می باشد. مادران حامله پس از ابتلا به یك تب خفیف و گاهی غیر قابل توجه، این بیماری را پشت سر می گذارند و پس از این مرحله این احتمال وجود خواهد داشت كه كودكان این مادران مبتلا به ضایعه شنوایی و كری باشند، بخصوص اگر این كودكان عفونی در ماههای اول حاملگی رخ داده باشد، به نظر می رسد كه میزان وقوع این نوع كم شنواییها در سطح وسیعی قرار داشته باشند كه البته در بعضی موارد این نوع ناشنوایی پیشرونده و علت آن هم ادامه پوشاننده مغز و جایی كه سلولهای شنوایی در آن قرار دارند، گردیده و افت شنوایی می نماید. مننژیت بیشتر در كودكان زیر پنج سال اتفاق می افتد.
گونه دیگری از عفونتهای شایع توكسوپلاسمور (Toxoplasmosis) می باشد كه عبارت است از آلودگی به یاخته توكسوپلاسما و معمولاً از مادر مبتلا به فرزند در رحم یا زمان تولد انتقال می یابد.
انواع مختلفی از آسیبها وجود دارد كه می توانند به شنوایی صدمه بزنند آشكارترین آنها شكستگی استخوان گیجگاهی ،كمبود شدید اكسیژن هنگام تولد (در اثر پیچیده شدن بند ناف دور گردن) ،نارس به دنیا آمدن كودك (زودتر از زمان لازم به دنیا آمدن) می باشد. یكی دیگر از آسیبهایی كه امروزه به مقدار زیادی قابل پیشگیری است، موسوم به بیل پیگمان است كه مربوط به بیلی روبین خون و ته نشین شدن دانه های بیلی روبین در مغز می باشد كه نه تنها سبب ایجاد زردی یرقان می گردد. بلكه ممكن است به قسمتهای حساس مغز كه اعصاب شنوایی و حركتی را كنترل می نمایند، صدمه بزند. علت اصلی این حالت عدم سازگاری RH خون مادر با كودك است، این امر معمولاً از زایمان دوم به بعد در شرایطی به وقوع می پیوندد كه فاكتور مادر با كودك با یكدیگر متفاوت باشند، یعنی فاكتور خون مادر منفی و فاكتور خون كودك مثبت باشد، در چنین حالتی خون مادر نسبت به گلبولهای قرمز بر علیه خون كودك است كه این پادتن سبب انهدام گلبولهای قرمز خون گشته و نتیجه آن پدیده بیل پیگمان است كه در بالا اشاره گردید. تعدادی از داروها هستند كه می توانند به شنوایی كودك چه قبل و چه بعد از تولد آسیب برسانند. این داروها شامل برخی آنتی بیوتیكها هستند كه برای بیماریهای عفونی، چه از راه تزریق و چه از راه دهان برای كودك تجویز می گردد و تعدادی از این آنتی بیوتیكها شامل استرپتومایسین، جنتامایسین، كانامایسین و نئومایسین هستند.
لازم به ذكر است كه میزان وقوع ناشنوایی در انواع مختلفی از موارد فوق مشخص نیست و اطلاعات موجود در این زمینه متكی بر زمان و مكان انجام مطالعه و همچنین بستگی به شدت ضایعه شنوایی و تعاریف مورد استفاده دارد.
● اختلال شنوایی و کاشت حلزون شنوایی
گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است که نقش حیاتی در شنیدن ایفا می کنند :
۱) گوش خارجی
۲) گوش میانی
۳) گوش داخلی
صوت توسط مجرای گوش خارجی وارد شده و سبب لرزش پرده گوش می گردد . سه استخوان کوچک در گوش میانی این لرزش را از پرده گوش به بخش حلزونی گوش در گوش داخلی هدایت می کنند . هر گونه اشکال در این انتقال سبب نقصان شنوایی هدایتی می گردد .وقتی سه استخوان کوچک حرکت می کنند ،امواجی در مایع مجرای حلزونی بوجود می آورند و این امواج بیش از ۱۶۰۰۰ سلول ظریف شنوایی ( سلولهای مویی ) را تحریک می کنند . حرکت این سلولهای مویی باعث تولید یک جریان الکتریکی در عصب شنوایی می شود . این جریان از طریق سیستم عصبی تا مناطق شنوایی مغز رسیده و در آنجا به صورت صوت شناخته می شود . ( شنوایی حسی - عصبی )
اگر شما بیماری یا انسدادی در گوش خارجی یا میانی داشته باشید ، ممکن است شنوایی هدایتی شما آسیب ببیند . که می توان با درمانهای دارویی و یا جراحی آنرا مرتفع ساخت . اما مشکل گوش داخلی می تواند باعث آسیب شنوایی حسی - عصبی شده و ناشنوایی عصبی ایجاد کند . در این حالت در بیشتر اوقات سلولهای مویی آسیب می بینند و عملکردی ندارند . اگر چه بسیاری از رشته های اعصاب شنوایی ممکن است سالم باشند و امواج الکتریکی را به مغز انتقال دهند اما به علت آسیب سلولهای مویی بدون پاسخ هستند . بدلیل اینکه در ضایعه شنوایی حسی - عصبی شدید امکان بهبودی با دارو وجود ندارد ، این ضایعه فقط با کاشت حلزون شنوایی قابل درمان می باشد .
دستگاه کاشت حلزون شنوایی یک دستگاه الکترونیک است که بخشی از شنوایی را به افراد ناشنوا برمی گرداند . این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می شود و توسط دستگاهی که در خارج از گوش قرار می گیرد فعال می شود . برخلاف سمعک ، این دستگاه صدا را بلندتر و آشکارتر نمی کند . در عوض ، بدون نیاز به قسمتهای آسیب دیده سیستم شنوایی ،بطور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند.
این دستگاه بدون استفاده از سلولهای مویی آسیب دیده صحبتها و صداهای محیطی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کرده و این امواج را به عصب شنوایی می فرستد . یک پردازنده گویایی که معمولاً خارج از گوش بر روی کمربند یا داخل جیب گذاشته می شود . اغلب یک میکروفن برای دریافت اصوات در خارج از بدن و پشت گوش نصب می شود . « پردازنده گویایی » صداها را به سیگنالهای الکتریکی مشخص تبدیل می کند . این کدها از طریق سیم نازکی به سمت بالا و به وسیله های نصب شده در پشت گوش انتقال می یابد و به صورت امواج رادیویی از پوست گذشته و به الکترودهای کاشته شده در حلزون شنوایی می رسد . سیگنالهای دریافتی توسط الکترودها ، رشته های عصبی شنوایی را تحریک می کنند تا اطلاعات را به مغز فرستاده و در آنجا به صورت صداهای معنی دار تفسیر و معنی شوند .
▪ آیا تمامی افراد می توانند از مزایای کاشت حلزون بهره مند شوند؟
کاشت حلزون شنوایی فقط برای اشخاصی طراحی شده که از سمعک نتیجه خوبی نمی گیرند و یا دچار ناشنوایی مادرزادی هستند . این افراد باید ۲ سال به بالا باشند ( مگر اینکه مننژیت دوران کودکی باعث ناشنوایی شده باشد ) .
متخصصین گوش و گلو و بینی عمل جراحی کاشت حلزون را انجام می دهند ، ولی همه آنها قادر به انجام این کار فوق تخصصی نمی باشند . بدین منظور پزشک شما می تواند برای ارزیابی شما را به یک کلینیک مخصوص کاشت حلزون ارجاع نمایند . سپس تیم کاشت حلزون به ارزیابی شما خواهد پرداخت . این تیم شامل متخصص گوش ، گلو و بینی ، شنوایی سنج ، گفتار درمان ، روانپزشک ، پرستار و دیگر افراد مورد نیاز می باشد .
تمام بررسی های مورد نیاز را از شما به عمل خواهند آورد که عبارتند از :
ـ ارزیابی گوش : توسط متخصص گوش ، گلو و بینی تا ضمن بررسی علل دخیل ، آمادگی فرد را برای جراحی اعلام می نماید .
ـ ارزیابی شنوایی ( شنوایی شناسی ) : توسط شنوایی شناس تا مشخص شود که با یا بدون سمعک تا چه اندازه قادر به شنیدن هستید .
ـ ارزیابی رادیوگرافی ( اشعه X ) یا MRS
ـ ارزیابی روانشناسی : تا مطمئن شوند از نظر روانی با فرآیند جراحی کاشت حلزون شنوایی سازگاری می یابید یا خیر ؟
ـ ارزیابی جسمانی : تا هر گونه مشکلات بالقوه ای را که ممکن است در هنگام بیهوشی عمومی پیش آید شناسایی گردد.
عمل کاشت حلزون شنوایی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدود ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد . در این روش عمل جراحی ، لازم است که بیمار یک یا چند روز در بیمارستان بستری گردد که این مدت بستگی به دستگاه مورد استفاده و آناتومی ( ساختار ) گوش داخلی دارد .
● مراقبت ها و آموزشهای بعد از عمل
حدود یک ماه تا ۴۵ روز بعد از عمل جراحی شما ، پردازنده سیگنالها ، میکروفون و دستگاه تفسیر و معنی کننده اصوات در خارج از گوش شما قرار داده می شود و تنظیم میگردد . به شما یاد می دهند که چگونه از این دستگاهها مراقبت کنید و چگونه از این طریق به صداها گوش فرا دهید . بعضی از کاشتها زمان طولانی تری برای تنظیم شدن و آموزش مربوطه نیاز دارند . همچنین ممکن است تیم توانبخشی از شما بخواهند تا برای انجام معاینات دوره ای و در صورت لزوم تنظیم دوباره پردازنده گویایی به کلینیک مراجعه کنید .
●● توجه :
دستگاه کاشت حلزون شنوایی نمی تواند شنوایی کاملاً عادی شما را بازگرداند و میزان مفید بودن آن از فردی به فرد دیگر فرق می کند . بیشتر استفاده کنندگان به این نتیجه رسیده اند که این دستگاه به آنها کمک می کند تا با کمک لب خوانی تکامل یافته تری بتوانند ارتباط بهتری برقرار سازند .
البته بیش از نیمی از انها قادر شده اند که بدون نیاز به نشانه های بینایی صحبتها را تشخیص دهند و بچه هایی که در اطراف سن ۲ سالگی کاشت حلزون شنوایی شده اند ، شنوایی بهتر و نزدیک تری به حالت طبیعی داشته اند .
عوامل گوناگونی هستند که میزان استفاده مفید از این دستگاه را در کاربردهای مختلف مشخص می کنند:
۱) مدت زمانی که شخص ناشنوا بوده است.
۲) تعداد رشته های عصب شنوایی موجود
۳) انگیزش بیمار برای یادگیری شنیدن
تیم جراحی شما برایتان توضیح خواهند داد که چه انتظارات معقول و منطقی می توانید از این دستگاه داشته باشید . قبل از اینکه بدانید آیا دستگاه شما خوب کار می کند یا نه ، لازم است که به روشنی بدانید که شما چقدر وقت صرف کنید تا به نتیجه برسید . این دستگاه برای تعداد معدودی از بیماران مفید نبوده است .
● شرح بیماری
ناشنوایی‌ و اختلال‌ در شنوایی‌ عبارت‌ است‌ از کاهش‌ توانایی‌ یا ناتوانی‌ کامل‌ در شنیدن‌. ناشنوایی‌ می‌تواند به‌ علت‌ مشکل‌ در استخوان‌های‌ کوچک‌ موجود در گوش‌ میانی‌ که‌ صدا را انتقال‌ می‌دهند یا مشکل‌ در شاخه‌های‌ عصب‌هشتم‌ مغزی‌ که‌ صدا را به‌ مغز انتقال‌ می‌دهند باشد. بنابراین‌ دو نوع‌ ناشنوایی‌ وجود دارد:
▪ ناشنوایی‌ انتقالی‌ ، که‌ در آن‌ استخوان‌های‌ کوچک‌ موجود در گوش‌ میانی‌ تخریب‌ می‌شوند و صدا را انتقال‌ نمی‌دهند «اتواسکلروز).
▪ ناشنوایی‌ حسی‌ ـ عصبی ‌، که‌ در آن‌ عصب‌ هشتم‌ مغزی‌ «عصب‌ شنوایی‌) اغلب‌ به‌ دلایل‌ ناشناخته‌ آسیب‌ می‌بینید.ناشنوایی‌ مختلط‌، شامل‌ هر دو نوع‌ ناشنوایی‌ انتقالی‌ و حسی‌ ـ عصبی‌ میباشد.
● علایم‌ شایع‌
▪ در شیرخوار:پاسخ‌ ندادن‌ به‌ صداهای‌ محیط‌، خصوصاً صداهایی‌ که‌ قاعدتاً باید شیرخوار را از جا بپرانند.
▪ در افراد مسن‌: مشکل‌ داشتن‌ در افتراق‌ (گوش‌ دادن‌ انتخابی‌ به‌) صداهای‌ محیط‌ اطراف‌
▪ وزوز گوش‌، سرگیجه‌، درد
▪ بلند کردن‌ صدای‌ رادیو یا تلویزیون‌
● علل‌
▪ مادرزادی‌ در اثر توارث‌ ژنتیکی‌ غالب‌ یا مغلوب‌
▪ عفونت‌های‌ مزمن‌ گوش‌ میانی‌ یا گسترش‌ عفونت‌ به‌ گوش‌ داخلی‌
▪ تولید موم‌ گوش‌ به‌ مقدار زیاد
▪ اختلالات‌ رگ‌های‌ خونی‌ ، از جمله‌ بالا بودن‌ فشارخون‌
▪ صدمه‌ به‌ سر
▪ تومور
▪ لخته‌های‌ خونی‌ که‌ به‌ رگ‌های‌ کوچک‌ تغذیه‌کننده‌ عصب‌ شنوایی‌ می‌روند.
▪ مولتیپل‌ اسکلروز (ام‌.اس‌)
▪ سیفلیس‌
▪ اختلالات‌ انعقاد خون‌
▪ عفونت‌ ویروسی‌ مثل‌ اوریون‌
▪ قرار گرفتن‌ طولانی‌ مدت‌ در معرض‌ صداهای‌ ۸۵ دسی‌بل‌ یا قوی‌تر
▪ بالا رفتن‌ سن‌. اکثر افراد بالای‌ ۶۵ سال‌ در شنیدن‌ صداهای‌ زیر (با فرکانس‌ بالا) مشکل‌ دارند.
● عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
▪ سابقه‌ خانوادگی‌ ناشنوایی‌ مادرزادی‌ یا اکتسابی‌
▪ مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ ضد التهاب‌های‌ غیراستروییدی‌، سیس‌ پلاتین‌ ، اریترومایسین‌ها، جنتامایسین ‌، استرپتومایسین ‌، توبرامایسین ، کینین ‌، فوروسماید ، اسید اتاکرینیک‌ ، یا دوزهای‌ بالای‌ آسپیرین‌، و سایر داروها
▪ افرادی‌ که‌ در مشاغلی‌ مشغول‌ به‌ کار هستند یا تفریحاتی‌ دارند که‌ سطح‌ صدا در آنها بالا است‌، مثل‌ نواختن‌ موسیقی‌های‌ سنگین‌ یا کارگرانی‌ که‌ با مته‌های‌ بادی‌ قوی‌ آسفالت‌ خیابان‌ را می‌کنند.
● پیشگیری‌
▪ از مصرف‌ طولانی‌مدت‌ یا مصرف‌ مقادیر بالاتر از دوزهای‌ طبیعی‌ داروهایی‌ که‌ باعث‌ ناشنوایی‌ می‌شوند خودداری‌ کنید.
▪ در صورت‌ وجود بیماری‌های‌ زمینه‌ساز ناشنوایی‌، خصوصاً عفونت‌های‌ گوش‌ و مشکلات‌ آلرژیک‌ و تنفسی‌، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.
▪ از قرار گرفتن‌ طولانی‌مدت‌ در معرض‌ صدای‌ بلند خودداری‌ کنید. اگر چاره‌ای‌ نیست‌، از محافظ‌های‌ مناسب‌ گوش‌ استفاده‌ نمایید.
● عواقب‌ مورد انتظار
▪ بعضی‌ از موارد ناشنوایی‌ انتقالی‌ را می‌توان‌ با جراحی‌ درمان‌ کرد. ناشنوایی‌ ناشی‌ از قرار گرفتن‌ طولانی‌مدت‌ در معرض‌ صدای‌ بلند نیز گاهی‌ با حذف‌ صدا برطرف‌ می‌شود. اما سایر انواع‌ ناشنوایی‌ معمولاً دایمی‌ هستند.
● عوارض‌ احتمالی‌
▪ ناشنوایی‌ دایمی‌
▪ تأخیر در کسب‌ توانایی‌ها و مهارت‌های‌ زبانی‌ در کودکان‌
▪ تأثیرات‌ عاطفی‌ ناشنوایی‌
● درمان‌
▪ اصول‌ کلی‌
ـ شنوایی‌ سنجی‌ و آزمون‌های‌ شنوایی‌ با یک‌ دیاپازون‌ (آزمون‌ رینه‌) برای‌ تشخیص‌ اختلالات‌ شنوایی‌. با کمک‌ این‌ بررسی‌ها می‌توان‌ شدت‌ و الگوی‌ هرگونه‌ مشکل‌ شنوایی‌ و نوع‌ ناشنوایی‌ (انتقالی‌ یا حسی‌ ـ عصبی‌) را تعیین‌ کرد.
ـ با انجام‌ کارهای‌ نسبتاً ساده‌ مثل‌ در آوردن‌ موم‌ گوش‌ یا ترمیم‌ پارگی‌ پرده‌ گوش‌ ممکن‌ است‌ مشکل‌ شنوایی‌ برطرف‌ شود.
ـ اگر ناشنوایی‌ به‌ داروها مربوط‌ باشد، تغییر در دوزاژ با قطع‌ مصرف‌ دارو ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد.
▪ گاهی‌ جراحی‌ برای‌ ناشنوایی‌ از نوع‌ انتقالی‌ اگر ناشنوایی‌ دایمی‌ یا ناتوان‌کننده‌ باشد:
ـ زبان‌ علامتی‌ با دست‌ و مهارت‌های‌ لب‌ خوانی‌ را فرا بگیرید.
ـ در صورت‌ توصیه‌، از سمعک‌ استفاده‌ کنید و کار با آن‌ را یاد بگیرید.
ـ در صورت‌ لزوم‌، گفتار درمانی‌ و بازتوانی‌ گفتاری‌
ـ در صورت‌ امکان‌، از وسایل‌ مخصوص‌ برای‌ تلفن‌ خود استفاده‌ کنید.
ـ وسوسه‌ گوشه‌گیری‌ اجتماعی‌ به‌ خاطر مشکل‌ شنوایی‌ را از خود دور کنید. انزوا باعث‌ بیشتر شدن‌ مشکلات‌ ارتباطی‌ و سَرخوردگی‌ می‌شود، و سازگاری‌ را نیز مشکل‌تر می‌کند.
داروها
ـ آنتی‌بیوتیک‌ها، اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد.
ـ داروهای‌ دکونژستان‌ برای‌ سایر عفونت‌های‌ گوش‌
ـ درمان‌ استرویید برای‌ ناشنوایی‌ حسی‌ ـ عصبی‌ ناگهانی‌ و بدون‌ علت‌ مشخص‌
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
● رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
▪ اگر احتمال‌ می‌دهید که‌ دچار مشکل‌ در شنوایی‌ شده‌اید، خصوصاً اگر تازگی‌ها مجبور شده‌اید مرتباً از دیگران‌ بخواهید که‌ گفته‌های‌ خود را تکرار کنند یا اعضای‌ خانواده‌تان‌ مرتباً از شما می‌پرسند که‌ آیا خوب‌ می‌شوید یا خیر.
▪ اگر یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ ناشنوایی‌ را پیدا کرده‌ باشد.

لیلا خاکسار
منابع
http://www.pezeshk.us/?p=۴۴۵۳
http://www.taamasrar.com/Article_detail.asp?ID=۲۹۱۹&RSS=۱&Ex_ID=۲۲۱
http://oveyssi.blogfa.com/post-۳۷۹.aspx
http://koodakaneh.com/ContentArticle.aspx?Article=۱۳۹
http://daneshnameh.roshd.ir/science/upload/b/b۸/Ear.jpg

منبع:

http://vista.ir/article/244902/ناشنوایی-و-کم-شنوایی-درکودکان-و-راه-های-پیشگیری-از-آن

 

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

راه‌های پیشگیری از کم‌شنوائی یا ناشنوائی کودکان

راه‌های پیشگیری از کم‌شنوائی یا ناشنوائی کودکان

شنوائی یکی از حواس برتر انسان است. محروم بودن از حس شنوائی فقط به مهفوم نشنیدن صدا نیست، بلکه ماحصل این محرومیت، موجب عدم دستیابی به بسیاری از تجربیات مفید و امیدبخش زندگی فردی و اجتماعی می‌شود تا جائی‌که ممکن است فرد را از مسیر موفقیت دور نماید.
توجه به این مسئله، که صحبت کردن امری اکتسابی است و انسان از راه شنیدن، زبان محیط اطراف خود را فرا گرفته و سپس قادر به تکلم می‌گردد، اهمیت ویژه این حس را نشان می‌دهد. لذا بدون شنیدن، گفتار به‌وجود نخواهد آمد و به‌همین علت، کودکان و افراد ناشنوا قادر به تکلم نیستند. اما نکته قابل تأمل این است که چطور می‌توانیم از ایجاد کم‌شنوائی و به‌دنبال آن عدم تکلم جلوگیری و پیشگیری کنیم.
۱) در پیشگیری از کم‌شنوائی، والدین باید قبل از بچه‌دار شدن، این مسئله را در نظر بگیرند و نسبت به آن اطلاعات و آگاهی‌های لازم را کسب کنند؛ آن‌ها می‌توانند با رعایت موارد زیر، احتمال تولد فرزند کم‌شنوا یا سخت‌شنوا را کاهش دهند:
▪ انجام مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج.
▪ انجام آزمایشات خونی و بررسی عامل (RH).
▪ مشاوره با پزشک قبل از بارداری در صورت ابتلا به بیماری مزمن یا خاص.
▪ مصرف نکردن دارو بدون تجویز پزشک در دوران بارداری.
▪ جلوگیری از ضربات فیزیکی و مکانیکی در دوران بارداری.
▪ مراقبت جهت پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های مختلف در دوران بارداری.
▪ مبادرت به زدن واکسن سرخچه قبل از بارداری و...
۲) عوامل بروز احتمال کم‌شنوائی بعد از تولد، فاکتورهای دوران نوزادی (از بدو تولد تا یک ماهگی) که خطر ابتلاء به کم‌‌شنوائی را افزایش می‌دهند عبارتند از:
▪ سابقه خانوادگی در خصوص وجود کم‌شنوائی مادرزادی حسی یا عصبی.
▪ عفونت‌های دوران نوزادی مانند سیفلیس و سرخجه.
▪ وزن کم‌تر از ۱۵۰۰ گرم نوزاد هنگام تولد.
▪ زردی دوران نوزادی در حدی که منجر به تعویض خون شود.
▪ مصرف داروهائی که اثر تخریبی روی شنوائی دارند. مانند آمینو گلیکوزیدها، جنتامایسین، توبرامایسین، کاتامایسین و استرپتومایسین، هنگامی‌که به‌صورت دوره‌ای و طولانی‌مدت مصرف شود.
▪ مننژیت باکتریائی.
▪ وجود نشانه‌های غیرطبیعی یا اختلالاتی که با شنوائی مرتبط است.
▪ نگهداری نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، بیش از ۵ روز.
۳) عوامل دوران کودکی (یک ماهگی تا سه سالگی) که خطر ابتلاء به کم‌شنوائی را افزایش می‌دهند عبارتند از:
▪ نگرانی والدین نسبت به تأخیر زبان‌آموزی و تکلم، با توجه به سن کودک.
▪ مننژیت باکتریائی و عفونت‌های مرتبط با کاهش شنوائی.
▪ ضربه به‌سر که با کاهش هوشیاری کودک یا شکستگی جمجمه همراه باشد.
▪ مصرف داروهائی که اثر تخریبی بر روی شنوائی دارند مانند آمینوگلیکوزیدها به مدت طولانی.
▪ عفونت‌های مزمن گوش میانی و تجمع مایع در گوش میانی بیش از ۳ ماه.
▪ اختلالاتی مانند شکاف کام که عملکرد شیپور استاش را مختل می‌کند.
▪ وجود سابقه کاهش شنوائی دائم یا پیشرونده در فامیل.
▪ بیماری‌های دروان کودکی مانند اوریون، مننژیت، مخملک.
▪ آسیب‌های دوران کودکی به‌ویژه شکستگی جمجمه، برخورد اجسام تیز با سر یا گوش، قرار گرفتن در معرض اصوات بلند و... .
اگر کودک شما دارای یکی از فاکتورهای فوق باشد، نسبت به ابتلاء به کم‌شنوائی در معرض خطر بیشتری قرار دارد شما در این رابطه باید با یک متخصص گوش و حلق و بینی و یک کارشناس شنوائی‌سنجی (ادیولوژیست) مشورت نمائید و در صورت تشخیص، باید از کودک شما ارزیابی کامل شنوائی به‌عمل آید.
● عوارض ناشی از وجود کم‌شنوائی دائم
اگر کودک شما یا هر فرد دیگری مبتلا به کم‌شنوائی باشد و برای تشخیص، درمان و توانبخشی آن اقدام نکنید، پس از گذشت زمان کمی به عوارض ناشی از کم‌شنوائی نیز مبتلا می‌شود. این عوارض عبارتند از: تأخیر در رشد طبیعی گفتار و زبان اختلالات تولیدی گفتار، اختلال در روان بودن گفتار، اختلال در صرف و نحو زبان، اختلال در ارتباط‌گیری، اختلال عاطفی ـ رفتاری، اختلال در تفکر، تأخیر در رشد اجتماعی ـ فرهنگی، اختلال دریادگیری و افت تحصیلی، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال در حافظه شنیداری، بروز ناتوانی‌های درکی ـ شنیداری، کاهش ذخیره لغات و... .
● درمان و توانبخشی
پس از ارزیابی شنوائی، متخصص شنوائی سنجی، درباره وضعیت شنوائی کودکتان با شما صحبت خواهد کرد. برخی اختلالات شنوائی مانند اوتیت گوش میانی و گوش خارجی به‌وسیله دارو قابل درمان است، اما برخی دیگر از اختلالات شنوائی مانند کاهش شنوائی حسی ـ عصبی قابل درمان داروئی نیست و فرد باید در پروسه توانبخشی قرار گیرد. در تعریف توانبخشی عبارت است از مجموعه خدمات پزشکی، اجتماعی، روانی، حرفه‌ای و آموزشی که به منظور بازتوانی فرد اجراء می‌شود تا کارآئی فرد به بالاترین حد ممکن برسد و بتواند به‌طور مستقل در جامعه زندگی کند.
با پیشرفت‌های به‌عمل آمده در زمینه فن‌آوری در سال‌های اخیر، فراهم آوردن اطلاعات گفتاری به‌وسیله سمعک، حتی برای کودکانی که مبتلا به شدیدترین میزان نقص شنوائی باشند نیز ممکن گردیده است.
سمعک‌ها مؤثرترین راهکار و بهترین تدبیر درمانی برای اغلب افراد مبتلا به کم‌شنوائی می‌باشند.
خصوصیات الکترواگوستیکی سمعک، باید با خصوصیات باقی‌مانده شنوائی فرد مبتلا به کم‌شنوائی، تطبیق داده شده و سمعک برای گوش آن فرد تنظیم شود. لذا فرد مبتلا به کم‌شنوائی نمی‌تواند هر سمعکی را استفاده نماید، بلکه برای تجویز و تنظیم سمعک باید به متخصص ادیولوژیست مراجعه کند. البته بهتر است به خاطر داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

منبع:

http://vista.ir/article/240159/راه‌های-پیشگیری-از-کم‌شنوائی-یا-ناشنوائی-کودکان

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

روز ملی ناشنوایان، هفته جهانی بزرگداشت ناشنوایان

روز ملی ناشنوایان، هفته جهانی بزرگداشت ناشنوایان

مناسبت روز ملی ناشنوایان در هفته چهارم سپتامبر هر ساله، تحت عنوان هفته جهانی ناشنوایان در سراسر دنیا برگزار میشود.
به نقل از فدراسیون جهانی ناشنوایان: "هدف از این جشن ترفیع فرهنگ ناشنوایان، دانسته هایی از زبان علم و اشاره، آگاهی مقامات و سیاستمداران جامعه شنوا و همچنین عموم مردم از دستاوردهای این قشر و مشکلاتی است که جامعه ناشنوایان با آنها روبرو میباشند."
موارد زیر از اهداف برجسته این گردهمایی و بزرگداشت است که از سوی انجمن بین المللی ناشنوایان و با همکاری فدراسیون اتحادیه های ناشنوایان و همچنین اتحادیه اروپایی ناشنوایان برگزار میگردد:
-شناسایی ناشنوایان در جامعه
- اختصاص مساعدتهایی بعنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمانها و موسسات مربوطه
-ارایه امکانات رایگان برای این قشر
-آگاهی عموم مردم نسبت به خطراتی که این قشر راتهدید میکند از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینارهای مفید ونصب علائم.
●اولین معلم گلهای خاموش در ایران
استاد جبار باغچه بان (عسكر زاده ) یكی از خادمان پر تلاش فرهنگ ایران و به معنی واقعی كلمه معلم بود. زنده یاد باغچه بان سال ۱۲۹۸ شمسی آموزگاری را در دبستان (احمدیه مرند ) آذربایجان آغاز كرد. وی مؤسس اولین كودكستان (باغچه اطفال ) درتبریز بود . باغچه بان را باید اولین كسی دانست كه در ایران، آموزش سمعی بصری را به دستگاه آموزشی كشور وارد كرد. وی برای اولین بار به فكر تعلیم و تربیت كودكان ناشنوا افتاد. در ابتدای كار همه او را مورد تمسخر قرار میدادند، اما وی طی یك سال موفق شد به سه كودك ناشنوا خواندن و نوشتن بیاموزد. شادروان باغچه بان فعا لیت آموزشی خود را در شهر شیراز به مدت شش سال و بعد از آن در تهران ادامه داد. وی نخستین دبستان ناشنوایان را در چهارراه حسن آباد در خانه ای محقر تاسیس كرد. وی روش آموزش الفبای دستی را اختراع كرد. همچنین درحین تعلیم و تربیت به روش دیگری دست یافت كه امروزه آن روش به نام روش تركیبی معروف است و با گذشت این همه سال به عنوان مترقی ترین روش در مدارس سراسر كشور استفاده می شود. وی كتب مختلفی را از جمله : كتابهای كودكان (بابا برفی…)، كتاب حساب ویژه و كتاب آموزش كر و لالها به رشته تحریر در آورد .
●كشفیات وی عبارتند از:
- روش شفاهی در تعلیم ناشنوایان
- اختراع گوشی استخوانی یا تلفن گنگ
- کشف خواص صوتها وتقسیم بندی آنها
- تهیه وسایل مختلف بصری برای تدریس ناشنوایان
- اختراع گاه نما و ....
سرانجام این مرد شریف، معلم دلسوز و مهربان، در روز چهارم آذر ماه ۱۳۴۵ ، در سن ۸۲ سالگی دیده از جهان فرو بست. در گیلان هر ساله یاد بودی در همین روز برای این معلم بزرگ با حضور ناشنوایان موفق و معلمین زحمتكش كه ادامه دهندگان راه و منش آن بزرگوار هستند بر گزار می گردد.
از سایتهای زیر که حاوی مطالب مفیدی در زمینه فراگیری زبان اشاره، فرهنگ و هنر ناشنوایان،
انجمن های ناشنوایان و جمعیت کودکان ناشنوا و ... میباشد دیدن نمایید:
●كاشت حلزون شنوایی ، دستگاهی برای كمك به ناشنوایان
دستگاه كاشت حلزون شنوایی یك دستگاه الكترونیكی است كه بخشی از شنوایی را به افراد ناشنوا برمی گرداند. این دستگاه توسط عمل جراحی در گوش داخلی گذاشته می شود و توسط دستگاهی كه خارج از گوش قرارمی گیرد فعال می شود. بر خلاف سمعك، این دستگاه صدا را بلندتر و آشكار تر نمی كند. در عوض دستگاه بدون نیاز به قسمتهای آسیب دیده سیستم شنوایی مستقیماً عصب شنوایی را تحریك می كند و به اشخاصی كه ناشنوائی شدید دارند اجازه می دهد كه اصوات را دریافت كنند.
●دستگاه كاشت حلزون شنوایی چگونه كار می كند؟
دستگاه كاشت حلزون شنوایی بدون استفاده از سلولهای مویی آسیب دیده صحبتها و صداهای محیطی را به سیگنالهای الكتریكی تبدیل كرده و این امواج را به عصب شنوایی می فرستد.
این سیستم تشكیل شده از یك وسیله الكترونیكی كوچك كه توسط عمل جراحی در زیر پوست و پشت گوش قرار می گیرد و یك پردازنده گویایی كه معمولاً خارج از گوش بر روی كمربند یا داخل جیب گذاشته می شود. اغلب یك میكروفون برای دریافت اصوات در خارج از بدن قرار می گیرد و پشت گوش نصب می شود. پردازنده گویایی صداها را به سیگنالهای الكتریكی مشخصی تبدیل می كند. این كدها از طریق سیم نازكی به سمت بالا و به وسیله های نصب شده در پشت گوش انتقال می یابد و به صورت امواج رادیویی از پوست گذشته و به الكترودهای كاشته شده در حلزون شنوایی می رسد. سیگنالهای دریافتی توسط الكترودها، رشته های عصبی شنوایی را تحریك می كنند تا اطلاعات را به مغز فرستاده و در آنجا به صورت صداهای معنی دار، تفسیر و معنی می شوند.
●چه افرادی می توانند از این دستگاه بهره مند شوند؟
كاشت حلزون شنوایی فقط برای اشخاصی طراحی شده كه از سمعك نتیجه خوبی نمی گیرند و یا دچار ناشنوایی مادرزادی هستند. این افراد باید ۲ سال به بالا باشند (مگر اینكه مننژیت دوران كودكی باعث ناشنوایی شده باشد)
متخصصین گوش و حلق و بینی عمل جراحی كاشت حلزون را انجام می دهند، ولی همه متخصصین مربوطه قادر به انجام این كار فوق تخصصی نیستند. بدین منظور پزشك شما می تواند برای ارزیابی، شما را به یك كلینیك مخصوص كاشت حلزون ارجاع نماید. این ارزیابی توسط تیم كاشت حلزون انجام می پذیرد (شامل: متخصص گوش و حلق و بینی- شنوایی سنج- گفتار درمان- روانپزشك- پرستار و دیگر افراد مورد نیاز) كه آزمایشهای مورد نیاز را از شما به عمل خواهند آورد.
▪ارزیابی گوش: متخصص گوش و حلق و بینی، گوش میانی و داخلی شما را معاینه و بررسی می كند تا مطمئن شود عفونت فعال و یا اختلال دیگری مانع از جراحی كاشت حلزون شنوایی نباشد.
▪ارزیابی شنوایی ( شنوایی سنجی): شنوایی سنج آزمونهای كامل شنوایی را انجام می دهد تا مشخص شود شما با و یا بدون سمعك تا چه اندازه قادر به شنیدن هستید.
▪ارزیابی رادیوگرافی ( اشعهX): به وسیله پرتونگاریهای مخصوصی كه معمولاً با سی تی اسكن و ام آرآی انجام
می گیرد، وضعیت گوش داخلی شما بررسی می شوند.
▪ارزیابی روانشناسی: بعضی از بیماران ممكن است احتیاج به آزمونهای روانشناسی داشته باشند كه معلوم شود آیا می توانند از نظر روانی با فرآیند جراحی كاشت حلزون شنوایی سازگاری یابند یا خیر.
▪ارزیابی جسمانی: متخصص گوش و حلق و بینی شما معاینات جسمانی كاملی از شما انجام خواهد داد تا هر گونه مشكلات بالقوه ای را كه ممكن است در هنگام بیهوشی عمومی برای شما پیش بیاید، شناسایی كند.
●و اما در مورد عمل جراحی:
عمل كاشت حلزون شنوایی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدود ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد. یك برش در پشت لاله گوش شما برای باز كردن استخوان ماستوئید كه به گوش میانی منتهی می شود، ایجاد می گردد و با باز كردن راهی به درون گوش میانی و سپس از قاعده مجرای حلزونی شكل قسمت داخلی پروتز حلزونی در مجرای حلزونی شكل قرار داده می شود و گیرنده داخلی در استخوان پشت گوش ثابت می شود. در این روش عمل جراحی لازم می شود ۱ یا چند روز بیمار در بیمارستان بستری شود كه این مسئله بستگی به دستگاه مورد استفاده و آناتومی (ساختار) گوش داخلی دارد.
●آیا بعد از عمل مراقبت و آموزشهای خاصی وجود دارد؟
حدود ۱ ماه تا ۴۵ روز بعد از عمل جراحی شما، پردازنده سیگنالها، میكروفون و دستگاه تفسیر و معنی كننده اصوات در خارج از گوش شما قرار داده شده و تنظیم می شود. به شما یاد میدهند كه چگونه از این دستگاهها مراقبت كنید و چگونه از این طریق به صداها گوش بدهید. بعضی از كاشتها زمان طولانی تری برای تنظیم شدن و آموزش مربوطه نیاز دارند. همچنین ممكن است تیم توانبخشی از شما بخواهند تا برای انجام معاینات دوره ای و در صورت لزوم تنظیم دوباره پردازنده گویایی به كلینیك مراجعه كنید.
●من چه انتظاراتی می توانم از كاشت حلزون شنوایی داشته باشم؟
دستگاه كاشت حلزون شنوایی نمی تواند شنوایی كاملاً عادی شما را باز گرداند و میزان مفید بودن آن از فردی به فرد دیگر فرق می كند، بیشتر استفاده كنندگان به این نتیجه رسیده اند كه این دستگاه به آنها كمك می كند تا با كمك لب خوانی تكامل یافته تری بتوانند ارتباط بهتری برقرار سازند و البته بیش از نیمی از آنها قادر شده اند كه بدون نیاز به نشانه های بینایی صحبتها را تشخیص دهند و بچه هایی كه در حدود سن ۲ سالگی به كاشت حلزون شنوایی اقدام كرده اند، شنوایی بهتر و نزدیك تری به حالت طبیعی پیدا كرده اند. عوامل گوناگونی هستند كه میزان استفاده مفید از این دستگاه را در كاربرهای مختلف مشخص می كنند، شامل: (مدت زمانی كه شخص ناشنوا بوده است. تعداد رشته های عصب شنوایی موجود. و انگیزش بیمار برای یادگیری شنیدن).
تیم جراحی شما برایتان توضیح خواهند داد كه چه انتظارات معقول و منطقی می توانید ازاین دستگاه داشته باشید. قبل از اینكه بدانید آیا دستگاه شما خوب كار می كند یا نه، لازم است كه به روشنی بدانید كه چقدر باید وقت صرف كنید تا به نتیجه برسید. این دستگاه تنها برای تعداد معدودی از بیماران مفید نبوده است.
●چگونه دستگاههای كاشت حلزون جدید مجوز استفاده كسب می كنند؟
سازمان نظارت بر مواد غذائی و دارو(FAD) ( در آمریكا) قوانینی را برای استفاده این دستگاه در بزرگسالان و كودكان، تنظیم كرده است و فقط پس از انجام تحقیقات بالینی كامل جهت دستگاههای جدید مجوز صادر می كند.
متخصص گوش و حلق و بینی شما باید اطلاعات كاملی شامل بروشور كارخانه سازنده دستگاه مورد استفاده در اختیار شما قرار بدهد. شما باید در مورد خطرات و مزایای این دستگاه كاملاً آگاه باشید، مثلا اینكه كاربرد این دستگاه چقدر ایمن، قابل اعتماد و موثر بوده و هر چند وقت یكبار شما باید برای انجام معاینات دوره ای به كلینیك مراجعه كنید و آیا سازمان بیمه شما هزینه عمل شما را پرداخت خواهد كرد؟

منبع:

http://vista.ir/article/235734/روز-ملی-ناشنوایان،-هفته-جهانی-بزرگداشت-ناشنوایان

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

ناشنوایی‌ و اختلال‌ در شنوایی (Hearing impairment or loss)

● شرح بیماری
ناشنوایی‌ و اختلال‌ در شنوایی‌ عبارت‌ است‌ از كاهش‌ توانایی‌ یا ناتوانی‌ كامل‌ در شنیدن‌. ناشنوایی‌ می‌تواند به‌ علت‌ مشكل‌ در استخوان‌های‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ میانی‌ كه‌ صدا را انتقال‌ می‌دهند یا مشكل‌ در شاخه‌های‌ عصب‌ هشتم‌ مغزی‌ كه‌ صدا را به‌ مغز انتقال‌ می‌دهند باشد. بنابراین‌ دو نوع‌ ناشنوایی‌ وجود دارد:
ناشنوایی‌ انتقالی‌، كه‌ در آن‌ استخوان‌های‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ میانی‌ تخریب‌ می‌نوشند و صدا را انتقال‌ نمی‌دهند (اتواسكلروز).
ناشنوایی‌ حسی‌ ـ عصبی‌، كه‌ در آن‌ عصب‌ هشتم‌ مغزی‌ (عصب‌ شنوایی‌) اغلب‌ به‌ دلایل‌ ناشناخته‌ آسیب‌ می‌بینید. ناشنوایی‌ مختلط‌، شامل‌ هر دو نوع‌ ناشنوایی‌ انتقالی‌ و حسی‌ ـ عصبی‌
● علایم‌ شایع‌
▪ در شیرخوار:
پاسخ‌ ندادن‌ به‌ صداهای‌ محیط‌، خصوصاً صداهایی‌ كه‌ قاعدتاً باید شیرخوار را از جا بپرانند.
▪ در افراد مسن‌:
مشكل‌ داشتن‌ در افتراق‌ (گوش‌ دادن‌ انتخابی‌ به‌) صداهای‌ محیط‌ اطراف‌
وزوز گوش‌، سرگیجه‌، درد
بلند كردن‌ صدای‌ رادیو یا تلویزیون‌
● علل‌
مادرزادی‌ در اثر توارث‌ ژنتیكی‌ غالب‌ یا مغلوب‌
عفونت‌های‌ مزمن‌ گوش‌ میانی‌ یا گسترش‌ عفونت‌ به‌ گوش‌ داخلی‌
تولید موم‌ گوش‌ به‌ مقدار زیاد
اختلالات‌ رگ‌های‌ خونی‌، از جمله‌ بالا بودن‌ فشارخون‌
صدمه‌ به‌ سر
تومور
لخته‌های‌ خونی‌ كه‌ به‌ رگ‌های‌ كوچك‌ تغذیه‌كننده‌ عصب‌ شنوایی‌ می‌روند.
مولتیپل‌ اسكلروز (ام‌.اس‌)
سیفلیس‌
اختلالات‌ انعقاد خون‌
عفونت‌ ویروسی‌ مثل‌ اوریون‌
قرار گرفتن‌ طولانی‌ مدت‌ در معرض‌ صداهای‌ ۸۵ دسی‌بل‌ یا قوی‌تر
بالا رفتن‌ سن‌. اكثر افراد بالای‌ ۶۵ سال‌ در شنیدن‌ صداهای‌ زیر (با فركانس‌ بالا) مشكل‌ دارند.
● عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
سابقه‌ خانوادگی‌ ناشنوایی‌ مادرزادی‌ یا اكتسابی‌
مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ ضد التهاب‌های‌ غیراستروییدی‌، سیس‌ پلاتین‌، اریترومایسین‌ها، جنتامایسین‌، استرپتومایسین‌، توبرامایسین‌، كینین‌، فوروسماید، اسید اتاكرینیك‌، یا دوزهای‌ بالای‌ آسپیرین‌، و سایر داروها
افرادی‌ كه‌ در مشاغلی‌ مشغول‌ به‌ كار هستند یا تفریحاتی‌ دارند كه‌ سطح‌ صدا در آنها بالا است‌، مثل‌ نواختن‌ موسیقی‌های‌ سنگین‌ یا كارگرانی‌ كه‌ با مته‌های‌ بادی‌ قوی‌ آسفالت‌ خیابان‌ را می‌كنند.
● پیشگیری‌
از مصرف‌ طولانی‌مدت‌ یا مصرف‌ مقادیر بالاتر از دوزهای‌ طبیعی‌ داروهایی‌ كه‌ باعث‌ ناشنوایی‌ می‌شوند خودداری‌ كنید.
در صورت‌ وجود بیماری‌های‌ زمینه‌ساز ناشنوایی‌، خصوصاً عفونت‌های‌ گوش‌ و مشكلات‌ آلرژیك‌ و تنفسی‌، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنید.
از قرار گرفتن‌ طولانی‌مدت‌ در معرض‌ صدای‌ بلند خودداری‌ كنید. اگر چاره‌ای‌ نیست‌، از محافظ‌های‌ مناسب‌ گوش‌ استفاده‌ نمایید.
● عواقب‌ مورد انتظار
بعضی‌ از موارد ناشنوایی‌ انتقالی‌ را می‌توان‌ با جراحی‌ درمان‌ كرد. ناشنوایی‌ ناشی‌ از قرار گرفتن‌ طولانی‌مدت‌ در معرض‌ صدای‌ بلند نیز گاهی‌ با حذف‌ صدا برطرف‌ می‌شود. اما سایر انواع‌ ناشنوایی‌ معمولاً دایمی‌ هستند.
● عوارض‌ احتمالی‌
ناشنوایی‌ دایمی‌
تأخیر در كسب‌ توانایی‌ها و مهارت‌های‌ زبانی‌ در كودكان‌
تأثیرات‌ عاطفی‌ ناشنوایی‌
● درمان‌
شنوایی‌ سنجی‌ و آزمون‌های‌ شنوایی‌ با یك‌ دیاپازون‌ (آزمون‌ رینه‌) برای‌ تشخیص‌ اختلالات‌ شنوایی‌. با كمك‌ این‌ بررسی‌ها می‌توان‌ شدت‌ و الگوی‌ هرگونه‌ مشكل‌ شنوایی‌ و نوع‌ ناشنوایی‌ (انتقالی‌ یا حسی‌ ـ عصبی‌) را تعیین‌ كرد.
با انجام‌ كارهای‌ نسبتاً ساده‌ مثل‌ در آوردن‌ موم‌ گوش‌ یا ترمیم‌ پارگی‌ پرده‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ مشكل‌ شنوایی‌ برطرف‌ شود.
اگر ناشنوایی‌ به‌ داروها مربوط‌ باشد، تغییر در دوزاژ با قطع‌ مصرف‌ دارو ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد.
گاهی‌ جراحی‌ برای‌ ناشنوایی‌ از نوع‌ انتقالی‌ اگر ناشنوایی‌ دایمی‌ یا ناتوان‌كننده‌ باشد:
زبان‌ علامتی‌ با دست‌ و مهارت‌های‌ لب‌ خوانی‌ را فرا بگیرید.
در صورت‌ توصیه‌، از سمعك‌ استفاده‌ كنید و كار با آن‌ را یاد بگیرید.
در صورت‌ لزوم‌، گفتار درمانی‌ و بازتوانی‌ گفتاری‌
در صورت‌ امكان‌، از وسایل‌ مخصوص‌ برای‌ تلفن‌ خود استفاده‌ كنید.
وسوسه‌ گوشه‌گیری‌ اجتماعی‌ به‌ خاطر مشكل‌ شنوایی‌ را از خود دور كنید. انزوا باعث‌ بیشتر شدن‌ مشكلات‌ ارتباطی‌ و سَرخوردگی‌ می‌شود، و سازگاری‌ را نیز مشكل‌تر می‌كند.
● داروها
آنتی‌بیوتیك‌ها، اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد.
داروهای‌ دكونژستان‌ برای‌ سایر عفونت‌های‌ گوش‌
درمان‌ استرویید برای‌ ناشنوایی‌ حسی‌ ـ عصبی‌ ناگهانی‌ و بدون‌ علت‌ مشخص‌
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
● رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟
اگر احتمال‌ می‌دهید كه‌ دچار مشكل‌ در شنوایی‌ شده‌اید، خصوصاً اگر تازگی‌ها مجبور شده‌اید مرتباً از دیگران‌ بخواهید كه‌ گفته‌های‌ خود را تكرار كنند یا اعضای‌ خانواده‌تان‌ مرتباً از شما می‌پرسند كه‌ آیا خوب‌ می‌شوید یا خیر.
اگر یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ ناشنوایی‌ را پیدا كرده‌ باشد.

http://www.irteb.com: منبع

 

منبع:

http://vista.ir/article/220017/ناشنوایی‌-و-اختلال‌-در-شنوایی-(Hearing-impairment-or-loss)

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

ناشنوایی‌ و اختلال‌ در شنوایی‌

 

● اطلاعات‌ اولیه‌
ناشنوایی‌ و اختلال‌ در شنوایی‌ عبارت‌ است‌ از كاهش‌ توانایی‌ یا ناتوانی‌ كامل‌ در شنیدن‌. ناشنوایی‌ می‌تواند به‌ علت‌ مشكل‌ در استخوان‌های‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ میانی‌ كه‌ صدا را انتقال‌ می‌دهند یا مشكل‌ در شاخه‌های‌ عصب‌ هشتم‌ مغزی‌ كه‌ صدا را به‌ مغز انتقال‌ می‌دهند باشد. بنابراین‌ دو نوع‌ ناشنوایی‌ وجود دارد:
ناشنوایی‌ انتقالی‌، كه‌ در آن‌ استخوان‌های‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ میانی‌ تخریب‌ می‌نوشند و صدا را انتقال‌ نمی‌دهند (اتواسكلروز).
ناشنوایی‌ حسی‌ ـ عصبی‌، كه‌ در آن‌ عصب‌ هشتم‌ مغزی‌ (عصب‌ شنوایی‌) اغلب‌ به‌ دلایل‌ ناشناخته‌ آسیب‌ می‌بینید. ناشنوایی‌ مختلط‌، شامل‌ هر دو نوع‌ ناشنوایی‌ انتقالی‌ و حسی‌ ـ عصبی‌
● علایم‌ شایع‌ در شیرخوار:
پاسخ‌ ندادن‌ به‌ صداهای‌ محیط‌، خصوصاً صداهایی‌ كه‌ قاعدتاً باید شیرخوار را از جا بپرانند.
● در افراد مسن‌:
مشكل‌ داشتن‌ در افتراق‌ (گوش‌ دادن‌ انتخابی‌ به‌) صداهای‌ محیط‌ اطراف‌
وزوز گوش‌، سرگیجه‌، درد
بلند كردن‌ صدای‌ رادیو یا تلویزیون‌
▪ علل‌
مادرزادی‌ در اثر توارث‌ ژنتیكی‌ غالب‌ یا مغلوب‌
عفونت‌های‌ مزمن‌ گوش‌ میانی‌ یا گسترش‌ عفونت‌ به‌ گوش‌ داخلی‌
تولید موم‌ گوش‌ به‌ مقدار زیاد
اختلالات‌ رگ‌های‌ خونی‌، از جمله‌ بالا بودن‌ فشارخون‌
صدمه‌ به‌ سر
تومور
لخته‌های‌ خونی‌ كه‌ به‌ رگ‌های‌ كوچك‌ تغذیه‌كننده‌ عصب‌ شنوایی‌ می‌روند.
مولتیپل‌ اسكلروز (ام‌.اس‌)
سیفلیس‌
اختلالات‌ انعقاد خون‌
عفونت‌ ویروسی‌ مثل‌ اوریون‌
قرار گرفتن‌ طولانی‌ مدت‌ در معرض‌ صداهای‌ ۸۵ دسی‌بل‌ یا قوی‌تر
بالا رفتن‌ سن‌. اكثر افراد بالای‌ ۶۵ سال‌ در شنیدن‌ صداهای‌ زیر (با فركانس‌ بالا) مشكل‌ دارند.
▪ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
سابقه‌ خانوادگی‌ ناشنوایی‌ مادرزادی‌ یا اكتسابی‌
مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ ضد التهاب‌های‌ غیراستروییدی‌، سیس‌ پلاتین‌، اریترومایسین‌ها، جنتامایسین‌، استرپتومایسین‌، توبرامایسین‌، كینین‌، فوروسماید، اسید اتاكرینیك‌، یا دوزهای‌ بالای‌ آسپیرین‌، و سایر داروها
افرادی‌ كه‌ در مشاغلی‌ مشغول‌ به‌ كار هستند یا تفریحاتی‌ دارند كه‌ سطح‌ صدا در آنها بالا است‌، مثل‌ نواختن‌ موسیقی‌های‌ سنگین‌ یا كارگرانی‌ كه‌ با مته‌های‌ بادی‌ قوی‌ آسفالت‌ خیابان‌ را می‌كنند.
▪ پیشگیری‌
از مصرف‌ طولانی‌مدت‌ یا مصرف‌ مقادیر بالاتر از دوزهای‌ طبیعی‌ داروهایی‌ كه‌ باعث‌ ناشنوایی‌ می‌شوند خودداری‌ كنید.
در صورت‌ وجود بیماری‌های‌ زمینه‌ساز ناشنوایی‌، خصوصاً عفونت‌های‌ گوش‌ و مشكلات‌ آلرژیك‌ و تنفسی‌، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنید.
از قرار گرفتن‌ طولانی‌مدت‌ در معرض‌ صدای‌ بلند خودداری‌ كنید. اگر چاره‌ای‌ نیست‌، از محافظ‌های‌ مناسب‌ گوش‌ استفاده‌ نمایید.
▪ عواقب‌ مورد انتظار
بعضی‌ از موارد ناشنوایی‌ انتقالی‌ را می‌توان‌ با جراحی‌ درمان‌ كرد. ناشنوایی‌ ناشی‌ از قرار گرفتن‌ طولانی‌مدت‌ در معرض‌ صدای‌ بلند نیز گاهی‌ با حذف‌ صدا برطرف‌ می‌شود. اما سایر انواع‌ ناشنوایی‌ معمولاً دایمی‌ هستند.
▪ عوارض‌ احتمالی‌
ناشنوایی‌ دایمی‌
تأخیر در كسب‌ توانایی‌ها و مهارت‌های‌ زبانی‌ در كودكان‌
تأثیرات‌ عاطفی‌ ناشنوایی‌
▪ درمان‌
شنوایی‌ سنجی‌ و آزمون‌های‌ شنوایی‌ با یك‌ دیاپازون‌ (آزمون‌ رینه‌) برای‌ تشخیص‌ اختلالات‌ شنوایی‌. با كمك‌ این‌ بررسی‌ها می‌توان‌ شدت‌ و الگوی‌ هرگونه‌ مشكل‌ شنوایی‌ و نوع‌ ناشنوایی‌ (انتقالی‌ یا حسی‌ ـ عصبی‌) را تعیین‌ كرد.
با انجام‌ كارهای‌ نسبتاً ساده‌ مثل‌ در آوردن‌ موم‌ گوش‌ یا ترمیم‌ پارگی‌ پرده‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ مشكل‌ شنوایی‌ برطرف‌ شود.
اگر ناشنوایی‌ به‌ داروها مربوط‌ باشد، تغییر در دوزاژ با قطع‌ مصرف‌ دارو ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد.
گاهی‌ جراحی‌ برای‌ ناشنوایی‌ از نوع‌ انتقالی‌ اگر ناشنوایی‌ دایمی‌ یا ناتوان‌كننده‌ باشد:
زبان‌ علامتی‌ با دست‌ و مهارت‌های‌ لب‌ خوانی‌ را فرا بگیرید.
در صورت‌ توصیه‌، از سمعك‌ استفاده‌ كنید و كار با آن‌ را یاد بگیرید.
در صورت‌ لزوم‌، گفتار درمانی‌ و بازتوانی‌ گفتاری‌
در صورت‌ امكان‌، از وسایل‌ مخصوص‌ برای‌ تلفن‌ خود استفاده‌ كنید.
وسوسه‌ گوشه‌گیری‌ اجتماعی‌ به‌ خاطر مشكل‌ شنوایی‌ را از خود دور كنید. انزوا باعث‌ بیشتر شدن‌ مشكلات‌ ارتباطی‌ و سَرخوردگی‌ می‌شود، و سازگاری‌ را نیز مشكل‌تر می‌كند.
▪ داروها
آنتی‌بیوتیك‌ها، اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد.
داروهای‌ دكونژستان‌ برای‌ سایر عفونت‌های‌ گوش‌
درمان‌ استرویید برای‌ ناشنوایی‌ حسی‌ ـ عصبی‌ ناگهانی‌ و بدون‌ علت‌ مشخص‌
▪ فعالیت‌
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
▪ رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
● در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر احتمال‌ می‌دهید كه‌ دچار مشكل‌ در شنوایی‌ شده‌اید، خصوصاً اگر تازگی‌ها مجبور شده‌اید مرتباً از دیگران‌ بخواهید كه‌ گفته‌های‌ خود را تكرار كنند یا اعضای‌ خانواده‌تان‌ مرتباً از شما می‌پرسند كه‌ آیا خوب‌ می‌شوید یا خیر.
اگر یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ ناشنوایی‌ را پیدا كرده‌ باشد.

منبع:

http://vista.ir/article/219966/ناشنوایی‌-و-اختلال‌-در-شنوایی‌

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

ناشنوایی شغلی و چگونگی پیشگیری از آن

ناشنوایی شغلی و چگونگی پیشگیری از آن

آلودگی صوتی از معضلات جدیدی است كه بسیاری از افراد را چه در محیط كار خود یا در محل زندگی، در معرض آسیب قرار داده است. زندگی ماشینی باعث شده است كه انسان در محیطی پراسترس با منابع مختلف صدا و ارتعاش، همزیستی توا م با ناراحتی را تحمل كند و بسیاری از افراد، ناشنوایی را با درجات مختلف آن تجربه كنند.
عوامل مؤ ثر بر شدت ناشنوایی
۱- خصوصیات فیزیكی صوت:
شدت صوت: متناسب با فشار صوت است و مقدار انرژی صوتی است كه در واحد زمان از یك واحد سطح عمود بر انتقال صوت می گذرد. شدت صوت با واحد <دسی بل> كه یك نسبت لگاریتمی غیرخطی و اندازه آن نسبی است، سنجیده می شود.فركانس صوت: فركانس های گفتاری در محدوده ۲۵۰ تا ۳۰۰۰ هرتز قرار گرفته اند و اصواتی با فركانس هزار تا ۵۰۰۰ هرتز اصواتی هستند كه انسان قادر به درك كامل آن است. هرچه فركانس صدا كمتر باشد، صدا بم تر و هرچه فركانس بیشتر باشد، صدا زیرتر است.
۲- حساسیت فرد:
سن: از سن ۴۰ سالگی به بالا، حساسیت گوش به صدا كاهش می یابد.جنس: گوش آقایان نسبت به خانم ها به صدا حساس تر است. كمبود ملانین: افراد دارای چشم روشن، از سایرین به صدا حساس تر هستند.
۳- مدت زمان تماس
حدمجاز تماس با صدا در محیط كار برای ۸ ساعت كاری بر طبق استانداردACGIH برابر ۸۵ دسی بل است كه به ازای افزایش هر ۳ دسی بل به این عدد، مدت زمان تماس به نصف كاهش می یابد.كاهش شنوایی ناشی از صدا، عمدتاً در فركانس ۴۰۰۰ هرتز آغاز می شود و شایع ترین شكایت افراد در درك مكالمات به خصوص صداهای زمینه ای است. به تدریج ناشنوایی به فركانس های گفتاری نیز گسترش یافته و اختلال در درك مكالمات ایجاد می شود. ناشنوایی ناشی از كار، نوعی ناشنوایی حسی و عصبی است كه دو طرفه و متقارن است و پس از قطع تماس با صدا، پیشرفت نمی كند و روند آن سیرنزولی دارد.بیشترین شدت ناشنوایی شغلی، در فركانس ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هرتز است و شدت آن در تماس با اصوات منقطع، كمتر از موارد تماس با اصوات مداوم با شدت مشابه، است.
اثرات صدا بر انسان
افت موقت شنوایی :Shift Temporary Threshold (T.T.S) زمانی اتفاق می افتد كه فرد به طور اتفاقی یا به صورت غیرشغلی با امواج صوتی بالاتر از ۸۵ دسی بل مواجهه داشته باشد و برگشت پذیر است. در این عارضه، شخص احساس سنگینی و كیپی در گوش دارد.افت دایم شنوایی :Shift Permanents Threshold (P.T.S) در فركانس ۴۰۰۰ هرتز شروع و غیرقابل برگشت بوده و میزان آن بسته به عوامل مختلف فردی و محیطی، متفاوت است. خصوصیات فردی مانند سن، سابقهِ كار، نژاد و بیماری ها و عوامل محیطی مانند صدا، تراز فشار صوت و مدت زمان مواجههِ روزانه فرد، بر افت دایم شنوایی تاثیر دارند.اثرات فیزیولوژیكی مانند فشارخون و ضربان قلب، اثرات روانی مانند هیجان، تحریك پذیری و اختلالات روانی و ناراحتی های اجتماعی از دیگر آثار سوء صدا بر انسان است. ضربه های صوتی نیز در اثر یك مواجهه یا چند مواجهه نسبی با ترازهای خیلی بالای فشارصدا مانند صدای مربوط به انفجارات به وجود می آیند. وزوز گوش از علایم ضربه های صوتی است و شخص همواره دچار احساس وزوز در یك گوش می شود كه حتی در ساعات استراحت و سكوت، به شدت فرد را آزار می دهد.
كنترل صدا
۱) كنترل در منبع صوتی: این نوع از كنترل از طراحی دستگاه ها، شروع می شود. انتخاب و نگهداری صحیح دستگاه و محل و نحوه استقرار دستگاه در این مورد مؤ ثر هستند. (مانند روغن كاری و گریس كاری به موقع قسمت های گردنده ماشین آلات)
۲) كنترل در مسیر انتشار صوت: ایزوله كردن دستگاه یا جداسازی بخش های پرسروصدا از سایر بخش ها از عوامل مؤ ثر هستند. (استفاده از دیوارها و پارتیشن های مناسب برای جلوگیری از انتقال صوت)
۳) حفاظت فردی: آخرین راه برای كنترل صداست.
وسایل حفاظتی گوش شامل روگوشی، توگوشی، حفاظ توا م و كلاه محافظ هستند.حفاظ روگوشی (Ear muff) روی لاله گوش را می پوشاند و در محل تماس سر به علت خاصیت ارتجاعی كه دارد كاملاً درزبندی می شود. نكته مهم در انتخاب این نوع از وسایل كیفیت آنهاست و زیبایی ظاهری نمی تواند دلیل بر كیفیت مناسب آنها باشد. حفاظ توگوشی (Ear plug) ، یك جسم نرم قابل اتساع و درعین حال مؤ ثر در كنترل صداست كه در مجرای گوش قرار می گیرد و به میزان قابل توجهی صدا را كاهش می دهد. جنس این حفاظ ها از مواد مختلفی نظیر اسفنج های مخصوص یا اسفنج مومی است كه هنگام قرارگیری در مجرای گوش، به شكل مجرا درآمده و آن را مسدود می كند. این وسیله نباید به هیچ وجه به طور مشترك با سایران مورد استفاده قرار گیرد و هر فرد باید حفاظ مخصوص به خود داشته باشد و در نگهداری و بهداشت آن بكوشد.حفاظ توام: در برخی از موارد لازم است كه به طور همزمان از حفاظ توگوشی و روگوشی باهم استفاده شود كه گرچه ناراحت كننده است، ولی استفاده موقت از آن نتیجه مطلوب تری دارد.كلاه محافظ: در برخی مشاغل كه امكان بروز صدمات مكانیكی به سر موجود است برای كنترل انتقال صوت از طریق جمجمه به گوش داخلی و حفاظت بافت مغز دربرابر صدمات موج صوتی، از حفاظ هایی به صورت كلاه محافظ، استفاده می شود. برای حفاظت از گوش و داشتن شنوایی مناسب، توجه به نكات زیر مفید است:
۱- در محیط پرسروصدا، از گوشی های حفاظتی استفاده كنید.
۲- در حفظ و نگهداری و تمیزی گوشی ها خصوصاً گوشی های داخل گوش بكوشید و هر روز آنها را بشویید.
۳- از قرار گرفتن غیرضروری در محیط پرسروصدا جداً خودداری كنید.
۴- در هنگام بروز هر نوع ناراحتی در گوش، به كارشناسان بهداشت حرفه ای و پزشك طب كار مراجعه كنید.
۵- به توصیه های بازرسان و كارشناسان ایمنی درمورد مراقبت از سلامت خود توجه نمایید.
۶- استفاده از گوشی های محافظ را به طور متناوب ادامه دهید.
۷- از فروكردن اجسام خارجی در گوش خودداری كنید.
محمدعلی رضائیان - كارشناس ایمنی و بهداشت ISOICO

منبع:

http://vista.ir/article/212915/ناشنوایی-شغلی-و-چگونگی-پیشگیری-از-آن

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

آشنایی با روز ملی و هفته جهانی ناشنوایان
آشنایی با روز ملی و هفته جهانی ناشنوایان

هفته چهارم سپتامبر، هفته جهانی ناشنوایان نام دارد و در سراسر دنیا به مناسبت بزرگداشت ناشنوایان مراسمی برگزار می‌شود.
به نقل از فدراسیون جهانی ناشنوایان هدف از این جشن، ترفیع فرهنگ ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان علم و اشاره، آگاهی مقامات و سیاستمداران جامعه شنوا و همچنین عموم مردم از دستاوردهای این قشر و مشکلاتی که جامعه ناشنوایان با آنها روبرو هستند، می‌باشد.
موارد زیر از اهداف برجسته این گردهمایی و بزرگداشت است که از سوی انجمن بین‌المللی ناشنوایان و با همکاری فدراسیون اتحادیه‌های ناشنوایان و همچنین اتحادیه اروپایی ناشنوایان برگزار می‌گردد:
▪ شناسایی ناشنوایان در جامعه
ا▪ ختصاص مساعدت‌هایی به عنوان امتیاز به جامعه ناشنوایان با کمک سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه
▪ ارایه امکانات رایگان برای این قشر
▪ آگاهی عموم مردم نسبت به خطراتی که این قشر را تهدید می‌کند از طریق پوستر، جزوه، اعلامیه، سمینارهای مفید و نصب علائم.
▪ اولین معلم گل‌های خاموش در ایران
جبار باغچه‌بان (عسکرزاده) یکی از خادمان پرتلاش فرهنگ ایران و به معنی واقعی کلمه معلم بود. زنده‌یاد باغچه‌بان در سال ۱۲۹۸شمسی آموزگاری را در دبستان احمدیه مرند آذربایجان آغاز کرد.
وی مؤسس اولین کودکستان (باغچه اطفال) در تبریز بود. باغچه‌بان را باید اولین کسی دانست که در ایران، آموزش سمعی بصری را به دستگاه آموزشی کشور وارد کرد.
باغچه‌بان برای اولین‌بار به فکر تعلیم و تربیت کودکان ناشنوا افتاد. در ابتدای کار همه او را مورد تمسخر قرارمی‌دادند، اما وی طی یک سال موفق شد به سه کودک ناشنوا خواندن و نوشتن بیاموزد. شادروان باغچه‌بان فعالیت آموزشی خود را در شهر شیراز به مدت ۶ سال و بعد از آن در تهران ادامه داد.
وی نخستین دبستان ناشنوایان را در چهارراه حسن‌آباد در خانه‌ای محقر تأسیس کرد و روش آموزش الفبای دستی را اختراع کرد. همچنین در حین تعلیم و تربیت به روش دیگری دست‌یافت که امروزه آن روش به نام روش ترکیبی معروف است و با گذشت این همه سال به عنوان مترقی‌ترین روش در مدارس سراسر کشور استفاده می‌شود.
باغچه‌بان کتب مختلفی از جمله: کتاب‌های کودکان (بابا برفی…)، کتاب حساب ویژه و کتاب آموزش کر و لال‌ها به رشته تحریر در آورده است.
کشفیات جبار باغچه‌بان عبارتند از:
▪ روش شفاهی در تعلیم ناشنوایان
▪ اختراع گوشی استخوانی یا تلفن گنگ
▪ کشف خواص صوت‌ها و تقسیم بندی آنها
▪ تهیه وسایل مختلف بصری برای تدریس ناشنوایان
▪ اختراع گاه نما و ...
این مرد شریف، معلم دلسوز و مهربان، سرانجام در روز چهارم آذر ماه ۱۳۴۵، در سن ۸۲ سالگی دیده از جهان فرو بست. در گیلان هر ساله یادبودی در همین روز برای این معلم بزرگ با حضور ناشنوایان موفق و معلمین زحمتکش که ادامه دهندگان راه و منش آن بزرگوار هستند، برگزار می‌شود.

منبع:

http://vista.ir/article/118590/آشنایی-با-روز-ملی-و-هفته-جهانی-ناشنوایان

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

« هلن کلر » این ناشنوا و نابینای نابغه را، بهتر بشناسیم

« هلن کلر » این ناشنوا و نابینای نابغه را، بهتر بشناسیم

هلن کلر در دوران کودکی به علت بیماری منیژیت ، بینایی و شنوایی خود را از دست داد اما با کمک « آنا سولیوان » ، معلم خصوصی اش یکی از محترم ترین زنان دنیا شد .
هلن کلر در بیست و هفتم ماه جون سال ۱۸۸۰ میلادی در مزرعه ای واقع در ایالت آلاباما متولد شد . دوران طفولیت او طبیعی بود تا اینکه دریکسات ونیمگی بیماری مننژیت باعث شد تا او بینایی و شنوایی خود را ازدست بدهد . سالهای بعد برای خانواده هلن بسیار ناخوشایند بود . چرا که آنها به این مسئله واقف بودند که به دلیل ناتوانی دو گانه فرزندشان هیچ راهی برای برقراری ارتباط با او وجود ندارد . خود هلن هم به نوعی در بدن خود محبوس بود و به تنهایی قادر نبود احتیاجاتش را برطرف کند و یا در آرزوی شهرت باشد .
الکساندر گراهام بل فقط مخترع تلفن نبود بلکه معلم ناشنوایان هم بود. خانواده کلر با او تماس گرفتند . وقتی گراهام بلر ، هلن را ملاقات کرد به هوش ذاتی او پی برد . او به خانواده هلن پیشنهاد کرد که معلمی جوان به به نام « آنا سولیوان » را استخدام کنند تا به هلن جوان درس بدهد . خانواده کلر از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودند و قادر بودند که برای فرزندشان معلم خصوصی بگیرند ، بنابراین با خانم سولیوان تماس گرفتند .
آنا سولیوان خود نیز از بینایی نسبتا کمی برخوردار بود . او در انسیتیو پرکینز در بوستون که مختص نابینایان و ناشنوایان بود تحصیل کرده بود . خانواده کلر ( آنا ) را در ۲۱ سالگی استخدام کردند تا با آنها زندگی کند و به هلن درس بدهد سولیوان روشی را اختراع کرد که هلن قادر به درک آن باشد .
این روش شامل علاماتی بود و با فشار دادن این علامت ها روی کف دست کلر ، وی قادر به درک آنها می شد . با استفاده از این روش دختر جوان به طور بی نظیری ،‌قادر به یادگیری و برقراری ارتباط شد . او در هشتمین سال تولدش به شهرت رسد و این شهرت در سراسر زندگی اش گسترش یافت . « مارک توآین » هلن را یاری کرد و او را کارگر معجزه نامید .
هلن کلر به کالج (رانکلیف )رفت و با کمک سولیوان که سنخرانیها را روی کف دستش توضیح می داد ، توانست مدرک خود را بگیرد. هلن در طی سالهای تحصلیش توسط مجله خانوادگی زنان ترغیب و تشویق شد تا زندگینامه خود را بنویسد و از این طریق بتواند به کنجکاویهای بی انتهای مردم سراسر جهان پاسخ دهد .
او زندگینامه خود را نوشت و آن را « داستان زندگی من » نامید . هلن همچنین آموخت که از طریق فشار دادن انگشتانش روی گلوی خانم سولیوان و تقلید ارتعاشات آن صحبت کند . او اولین نابینا و ناشنوایی بود که به عنوان دانشجوی برجسته از کالج فارغ و التحصیل شد .
هلن کلر در سراسر زندگی اش با عده زیادی از افراد مشهور و سرشناس ملاقات کرد و تجربیات بسیاری نیز به دست آورد . او همچنین همه افرادی که در دوران زندگی اش به ریاست جمهوری امریکا منصوب شده بود را ملاقات کرد . او حتی به واسطه ویلون و استعداد « یاشا هایفز » و یالونیست مشهور قرن بیستم لذت موسیقی را تجربه کرد . هلن با حس کردن ارتعاشات و یالون می توانست بگوید که آهنگساز موسیقی نواخته شده کیست .
هلن اغلب اوقات زندگش را با شرکت در سخنرانی ها به همراه آناسولیوان ، معلم و دوست عزیزش سپری کرد . سولیوان ازدواج کرد اما بعد از گذشت مدت زمان اندکی طلاق گرفت و نزد هلن کلر بازگشت .
کلر یک قهرمان برای نابینایان شد . وی کتابهای متعددی را در طول زندگی اش منتشر کرد و در اعتراضات علیه استخدام تمام وقت کودکان زیر ۱۲ سال در آمریکا و علیه قانون اعدام شرکت می کرد .
مدال طلای موسسه ملی علوم اجتماعی در سال ۱۹۵۲ میلادی به وی اعطا گردید . در سال ۱۹۵۳ میلادی از او در دانشگاه سوربون فرانسه تجلیل شد . در سال ۱۹۶۴ میلادی بالاترین تجلیل کشوری ایالت متحده یعنی مدال آزادی ریاست جمهوری ، توسط رییس جمهور وقت ،( لیندون ب جانسون )به وی اعطا گردید .
هلن کلر در اول ژوئن سال ۱۹۶۸ میلادی در سن ۸۸ سالگی درافانی را وداع گفت : موسسات و انجمن هایی از هلن به یادگاری مانده اند که به منظور ادامه کار پایان دادن به نابینایی شکل گرفتند .جایزه هلن به کسانیکه توجه عموم را پیرامون پژوهش روی موضوع نابینایی متمرکز می کنند اهدا می شود .
مترجم : سعیده ناجیان
عصای سفید

منبع:

http://vista.ir/article/344819/«-هلن-کلر-»-این-ناشنوا-و-نابینای-نابغه-را،-بهتر-بشناسیم

 ادامه مطلب را پیگیری کنید


ادامه مطلب

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

علت بروز ناشنوایی در کهنسالی

علت بروز ناشنوایی در کهنسالی

براساس اعلام نظر دانشمندان و محققان هلندی تغییر در ژنی موسوم به kcnq۴ در سالمندان سبب ابتلا به ناشنوایی می شود.
موسسه سلطنتی ناشنوایان کشور انگلیس که تامین هزینه ها و مخارج این تحقیق علمی را به عهده دارد، امیدوار است در آینده ای نزدیک بتوان به راه حل مناسبی برای درمان ناشنوایی در سالمندان دست یافت.
دانشمندان بر این باورند که ناشنوایی در سن پیری یک نقص جسمانی است که براثر عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.
در افرادی که در دوران جوانی و میانسالی در معرض اصوات گوشخراش قرار دارند، احتمال بروز این پدیده به مراتب افزایش می یابد. در سن سالمندی برقراری ارتباط عاطفی میان خانواده و اطرافیان اهمیت بسیاری دارد که ابتلا به ناشنوایی می تواند زمینه ساز ایجاد افسردگی در سالمندان شده و احساس انزوا و گوشه گیری را در فرد تقویت کند.
از سویی دیگر دانشمندان اعلام کرده اند در حال حاضر آزمایشی وجود ندارد که بر اساس آن بتوان افراد مستعد به ناشنوایی را شناسایی کرد و با رعایت اصول ایمنی و حذف عوامل زمینه ساز از بروز این پدیده در سنین بالاتر جلوگیری به عمل آورد.محققان پیش از این تصور می کردند جهش ژنی در kcnq ۴عامل بروز ناشنوایی ارثی است که می تواند در سن جوانی نیز اتفاق افتد و همچنین عوامل محیطی نیز بر آن تاثیری ندارند.ژن kcnq ۴ در افراد سالم بر سلول های بخش حلزونی گوش تاثیر می گذارد و به بازیافت ماده معدنی پتاسیم در مایع درونی گوش کمک می کند که عامل ارسال پیام عصبی به مغز است.
در افرادی که به ناشنوایی ناشی از پیری مبتلا می شوند، سه جهش و دگرگونی در این ژن شناسایی شده است.
افزایش پتاسیم در سلول های مویی بخش حلزونی گوش یا رفع زودهنگام آن از جمله عواملی است که می تواند در بروز این پدیده تاثیرگذار باشد و بر این اساس ، برای شناسایی عواملی که سبب بروز جهش در این ژن می شوند، نیاز است مطالعات گسترده تری صورت گیرد.
بسیاری از مردم ناشنوایی را یک بیماری اجتناب ناپذیر در دوران سالمندی می دانند که در حال حاضر سمعک تنها راه کمک به آنهاست ، اما این در حالی است که این وسیله از پیشرفت ضعف شنوایی در افراد ممانعت به عمل نخواهد آورد. محققان امیدوارند در آینده ای نزدیک به روشی درمانی برای ناشنوایی در سالمندان دست یابند .

منبع:

http://vista.ir/article/74223/علت-بروز-ناشنوایی-در-کهنسالی

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

نجات از تصادف یا ناشنوایی

نجات از تصادف یا ناشنوایی

كیسه‌های هوایی درون ماشین‌های مدل بالا آن‌چنان هم كه گفته می‌شود، ایمن نیست. چرا كه ممكن است افراد را از مرگ حتمی نجات بدهد اما گاهی هم ممكن است سبب ناشنوایی در افراد بشود. كیسه‌های هوایی درون ماشین‌ها می‌تواند سبب ناشنوایی دایمی در افراد شود. این را محققان آمریكایی می‌گویند.
كیسه‌های هوایی اگرچه در تصادفات شدید موجب نجات جان افراد می‌شود اما همین عامل نجات می‌تواند موجب افزایش خطر ۱۷ درصدی در كاهش شنوایی و بعضا از دست رفتن شنوایی كامل افراد شود. مخصوصا زمانی كه پنجره‌های ماشین پایین است، احتمال این خطر بیشتر است. این در حالی است كه قبلا كارشناسان تصور می‌كردند زمانی كه پنجره ماشین بالا و بسته است، این آسیب برای شنوایی خطرناك‌تر است، زیرا فشار بیشتری در داخل ماشین وجود دارد.
اما این محققان در تحقیقات جدید دریافتند كه فشار بیشتری كه توسط گسترش این كیسه‌های هوایی در ماشین با پنجره‌های بالا ایجاد می‌شود، می‌تواند از آسیب‌های گوش پیشگیری كند. افزایش فشار با پنجره‌های بسته سبب جابجایی استخوانچه‌های كوچك در گوش داخلی می‌شود و این می‌تواند مانع از انتقال صدا به گوش داخلی شده و از آسیب به گوش داخلی پیشگیری نماید. با توجه به نتایج این مطالعه، آسیب‌ شنوایی زمانی كه كابین مسافر كاملا محكم و بسته است، حتی در فشارهای بالا زمانی كه كیسه‌هوایی بیشتر باز می‌شود نیز اتفاق می‌افتد.

 

منبع:

http://vista.ir/article/79860/نجات-از-تصادف-یا-ناشنوایی

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

عوامل موثر در ناشنوایی حسی-عصبی کودکان

 

عوامل موثر در ناشنوایی حسی-عصبی کودکان

تشخیص سریع ناشنوایی کودكان در ماه های اول زندگی امكان پذیر بوده و از ناتوانی های گفتاری، عاطفی و اجتماعی آنها جلوگیری می كند. چنین امكانی فقط با شناخت گروه های پرخطر و برنامه ریزی مناسب جهت غربالگری و ارجاع به موقع آنها مقدور است. طبق یك مطالعه مورد-شاهد، ارتباط بعضی از عوامل خطر با ناشنوایی حسی-عصبی در ۳۹۶ كودك زیر ۶ سال بررسی شد. گروه مورد شامل ۲۰۰ كودك با تشخیص ناشنوایی حسی-عصبی مستقر در مراكز آموزشی ناشنوایان بودند كه با گروه شاهد شامل ۱۹۶ كودك انتخاب شده از مهد كودك ها مورد مقایسه قرار گرفتند.
جمع آوری اطلاعات مربوط به كودك و مادر توسط مصاحبه با والدین و تكمیل پرسشنامه انجام شد. تجزیه و تحلیل چند متغیره لجستیك رگرسیون نشان داد كه عوامل زیر به طور مستقل خطر ناشنوایی حسی-عصبی در كودكان را افزایش داده اند: سابقه فامیلی ناشنوایی (۲۷/۲-۵/۳=CI ۹۵%, ۱۱/۹=Odds ratio)، نسبت فامیلی والدین (۷/۴-۲/۲=CI ۹۵%, ۴/۱=Odds ratio)، مصرف داروهای اتوتوكسیك (۶/۸-۱/۴=CI ۹۵%, ۳/۱=Odds ratio)، تشنج (۲۰/۸-۲/۲=CI ۹۵%, ۶/۸=Odds ratio)، زردی نوزادی منجر به تعویض خون (۱۰/۷-۱/۰۵=CI ۹۵%, ۳/۳=Odds ratio)، ضربه به سر (۹/۱-۱/۰۰۱= CI ۹۵%, ۳=Odds ratio)، تروما به مادر در دوران بارداری (۱۶۴/۴-۱/۵=CI ۹۵%, ۱۵/۹=Odds ratio)، بیماری بثوری مادر در دوران بارداری (۱۳۶-۱/۴= CI ۹۵%, ۱۳/۸=Odds ratio) و زایمان مشكل مادر (۴-۱/۰۰۳= CI ۹۵%, ۱/۹=Odds ratio). نتایج این مطالعه كه موید میزان خطر بالای عوامل مورد بررسی در ناشنوایی كودكان است, ضرورت ابقای یك سیستم غربالگری مناسب برای كودكان ناشنوا را مطرح می كند و در راستای آن باید برنامه پیشگیری اولیه از ابتلای كودكان به ناشنوایی نیز مدنظر قرار گیرد.

منبع:

http://vista.ir/article/11096/عوامل-موثر-در-ناشنوایی-حسی-عصبی-کودکان

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

نرم افزاری برای کمک به ناشنوایان

نرم افزاری برای کمک به ناشنوایان

یك برنامه كامپیوتری جدید قادر است زندگی میلیونها تن را كه دچار مشكلات شنوایی هستند ،متحول كند.
پژوهشگران اروپایی نرم افزار پیشرفته ای طراحی كرده اند كه ناشنوایان را قادر می سازد با تلفن صحبت كنند.

 این نرم افزار موسوم به«Synface» توسط محققان انگلیسی، هلندی و سوئدی تهیه شده و آخرین مراحل آزمایشی خود را می گذراند.
این نرم افزار صحبت گوینده پشت تلفن را بهیك چهره مصنوعی كه مشغول صحبت است، تبدیل می كند. كاربران می توانند با اتصال گوشی تلفن عادی خود به كامپیوتر با تلفن صحبت كنند وصدای گوینده آن طرف خط را بشنوند. برای بهبود سیستم محققان سیستم لب خوانی را به نرم افزار مذكور افزوده اند. در این سیستم یك چهره سه بعدی روی صفحه كامپیوتر ظاهر می شود كه حركات لب و زبان گوینده را تقلید می كند. به این ترتیب ناشنوا می تواند از روی صفحه كامپیوتر لب خوانی كرده و ضمنأ تلاش كند صدای گوینده را از آن سوی خط بشنود. آزمایشات اولیه این نرم افزار با موفقیت همراه بوده است.
دكتر«جونز بسكو» از مؤسسه تكنولوژی سلطنتی سوئد و یكی از محققان این پروژه تحقیقاتی تأكید می كند كه به آزمایشات وسیعتر و بیشتری برای كاربرد این سیستم توسط ناشنوایان نیاز داریم . به عقیده وی طی یك سال آینده نمونه تجاریآن توسط عموم روانه بازار خواهد شد. این نرم افزار همچنین به كسانی كه دچار سنگینی گوش هستند كمك شایانی می كند.

منبع:

http://vista.ir/article/11081/نرم-افزاری-برای-کمک-به-ناشنوایان

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

مقدمه‌ای بر مباحث آموزشی کودکان کم/ناشنوا

مقدمه‌ای بر مباحث آموزشی کودکان کم/ناشنوا

یكی از مسائلی كه ذهن والدین كودكان کم شنوا را بسیار مشغول می كند، تصمیم گیری در مورد حضور در مدرسه و جایگاه آموزشی این كودكان است.

 ما به عنوان افرادی كه به جهت حرفه و تخصص خویش از ابتدای امر با سئوالات متعددی در این باب مواجه می شویم، همیشه به دنبال یافتن مناسب ترین شرایط آموزشی برای این كودكان هستیم. البته این موضوع در تمام دنیا بحث برانگیز است و كارشناسان و متخصصان امر راه های مختلفی را پیشنهاد می نمایند. در ایالات متحده تا سال ۱۹۷۵ میلادی این كودكان صرف نظر از میزان افت شنوایی، در مدارس ویژه و غالباً به مدت طولانی طی روز حضور داشتند و زمان محدودی را در جامعه و در كنار خانواده سپری می كردند. از آن زمان و با تغییر قوانین آموزشی راه های جدیدی به روی ایشان باز شد كه تحولی اساسی در سیستم آموزشی كودكان كم شنوا محسوب می شود. از سال ۱۹۹۰ نیز قوانین عمومی آموزش در این كشور دیدگاه نوینی را ارائه كرده است مبنی بر اینكه كودكان كم توان حداقل محدودیت را برای آموزش داشته باشند.
از آنجایی كه كم توانی در مورد كودكان كم/ ناشنوا محدود به یكی از حواس (شنوایی) است، در حال حاضر با پیشرفت علوم پزشكی، توانبخشی و تكنولوژی روش های جدیدی برای كاهش محدودیت این كودكان ابداع شده است. جراحی (كاشت حلزون)، استفاده از سمعك های قوی و مدرن و به كارگیری شیوه های ارتباطی مبتنی بر استفاده موثر از باقی مانده شنوایی همراه با پرورش سایر حواس توسط كارشناسان توانبخشی در این مسیر بسیار موثر است. در كشورهای پیشرفته غالباً این كودكان قبل از سنین مدرسه از آموزش های تخصصی و ویژه كم شنوایان برخوردارند كه این آموزش ها یا موسسه محور و یا خانواده محور است. در این نظام آموزشی، كودك در موسسات ویژه و طی ساعاتی از روز تحت آموزش خاص قرار دارد كه معمولاً در سنین خردسالی، خانواده نیز از این آموزش ها استفاده می كند، یا اینكه در منزل و با حضور كارشناسان توانبخشی (خصوصاً آسیب شناس گفتار و زبان) از آموزش ویژه و توانبخشی شنیداری بهره مند می شود. زمان ورود به مدرسه، جایگاه آموزشی خاص و متناسب با وضعیت كودك برای او تعیین می شود كه شامل طیفی از روش های آموزشی است، از مدارس ویژه كم شنوایان تا حضور تمام وقت در مدارس عادی. كودكی در مدرسه عادی بهترین شرایط را خواهد داشت كه آموزش های پیش از مدرسه او را به توانایی برقراری ارتباط با سایر افراد رسانده باشد، از گفتاری قابل فهم برای برقراری ارتباط با معلمین و هم سالان شنوای خود استفاده نماید، مهارت هوشی در حد متوسط و بالاتر داشته باشد، قادر به انجام فعالیت های شخصی خود باشد، صبور بوده و از میزان توجه كافی برخوردار باشد و از نظر ارتباطی به مهارت های كاربردی دست یافته باشد، به گونه ای كه آنچه را كه شرح داده می شود، پیگیری كرده و در زمان نیاز از طریق سئوال كردن یا سایر مهارت های كاربردی زبان درخواست پاسخ نماید.
چنانچه كودكی از نظر مهارت های ارتباطی (درك و بیان گفتاری) در شرایط قرارگیری در مدارس عادی و عمومی نباشد می تواند از كلاس های ویژه كم شنوایان استفاده نماید. مدل های دیگر آموزشی هم هستند كه استفاده از هر دو محیط را برای كودك پیشنهاد می نماید. از جمله این موارد می توان به استفاده كودك به صورت پاره وقت از كلاس های آموزشی ویژه و كلاس های عادی اشاره كرد كه با توجه به توانایی او بخشی از كلاس ها از جمله آموزش های هنری یا تربیت بدنی در جمع كودكان شنوا و در كلاس های عادی صورت می گیرد و سایر دروس كه تخصصی تر هستند در مدارس ویژه تدریس می شوند و یا ممكن است كودك در كلاس های مدارس عادی تحت آموزش باشد، اما جلسات انفرادی توانبخشی داشته باشد (كه البته برای تمامی كودكان كم شنوا در سنین مدرسه مانند زمان قبل از مدرسه ضروری به نظر می رسد.) شیوه دیگر آموزشی آن است كه معلم تلفیقی با حضور در مدرسه عادی ساعاتی از هفته را به آموزش خاص بپردازد. حضور كودك كم شنوا در مدارس عادی ممكن است به گونه ای باشد كه وی فقط نقش مشاهده كننده و غیرفعال را داشته باشد و لذا قسمت اعظم آموزش او معطوف به كلاس های ویژه باشد و یا اینكه كاملاً در كلاس فعال بوده و معلم تلاش كند كه او در مسیر عادی كلاس قرار گرفته و در تمام تعاملات اجتماعی و آموزشی كلاس سهیم باشد. تلاش برای فعال بودن كودك كم شنوا در كلاس های عادی آموزشی كه بسیار مورد توجه است امروزه الگویی را مطرح ساخته است كه بر طبق آن در درجه اول سازگاری و انطباق پیدا كردن كلاس با فرد كم شنوا مدنظر قرار می گیرد و ابتدا شرایط برای حضور كودك در كلاس مهیا می شود و سپس تلاش برای سازگاری كودك با محیط انجام می گیرد. برای حضور كودك كم شنوا در كنار سایر كودكان لازم است تغییراتی در محیط آموزشی صورت بگیرد. الگوی دیگر آموزش این كودكان شامل اداره كلاس توسط دو معلم است كه یكی از ایشان معلم كودكان كم شنوا است و به عنوان همكار در كلاس به آموزش كودكان كم شنوایی كه در كلاس عادی قرار گرفته اند، كمك می كند. به هر حال امروزه در كشورهایی كه سابقه بیشتری در امر آموزش كودكان كم توان دارند، هدف آن است كه كودك به سمت جریان عادی آموزش حركت كند تا جایی كه به مصلحت او باشد. مهم این است كه متخصصین توانبخشی (آسیب شناس گفتار و زبان و شنوایی شناس) دارای سابقه كار بالینی با كودكان كم شنوا در تعیین جایگاه آموزشی آنها نقش فعال و مثبت داشته باشند كه البته قوانین آموزشی هم باید انعطاف پذیری لازم را در این خصوص دارا باشد.
مامك جولایی(آسیب شناس گفتار و زبان مركز آموزش و توانبخشی آوا)

منبع:

http://vista.ir/article/10189/مقدمه‌ای-بر-مباحث-آموزشی-کودکان-کم_ناشنوا

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

مخترع زبان علامتی ناشنوایان کیست؟

ایتالیایی به نام جرونیمو كارادانو به فكر افتاد كه با استفاده از حروف مكتوب الفبا،‌كرولالها را آموزش بدهد. او میخواست این حروف را با استفاده از علائمی بسازد كه ارتباطی با اشیاء مورد اشاره داشتند. در سده هیجدهم، یك فرانسوی به نام شارل دولوپه نوعی زبان علامتی ابداع كرد. این زبان، روش جدیدی بود برای استفاده از مجموعه حركات سنتی دست و بازو به شكلی كه بیان كننده فكر شخصی باشند. ضمنا؛ در سده هفتدهم، یك الفبای انگشتی، مشابه الفبای مورد استفاده كرولالهای امروزی،‌ابداع شد. تا هشتاد و پنج سال پیش، ظرز ارتباط گرفتن با دیگران را از طریق علائم دست، حالات چهره و الفبای انگشتی می آموختند. به بیان دقیقتر، كرولالها میتوانستند در هر دقیقه تا ۱۳۰ كلمه را هجی كنند. اما بسیاری از آموزگاران و مربیان كرولالها،‌به مخالفت با استفاده از زبان علامتی و الفبای انگشتی برخاسته اند. آنها معتقدند كه استفاده از این وسایل، كرولالها را از ارتباط برقرار كردن با مردمی كه قدرت شنوایی عادی دارند دور نگه می داردو به گروهی مجزا تبدیلشان می كند. امروزه كرولالها یاد میگیرند كه با تماشا كردن حركات لبهای سخنران، آنچه را كه او گفته است تفسیر كنند. همچنین آنها با مشاهده و دقیق شدن در حركات لبها و اندامهای صوتی مربی خودشان و سپس تقلید از حركات او ، خودشان طرز حرف زدن را یاد میگیرند.

منبع:

http://vista.ir/article/7681/مخترع-زبان-علامتی-ناشنوایان-کیست؟

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

چگونه ناشنوائی یا کم‌شنوایی کودکمان را تشخیص دهیم؟

والدین در منزل باید متوجه عکس العمل کودکانشان نسبت به صداهای محیط اطراف باشند . یک شیرخوار طبیعی مراحل تکاملی زیررا می گذراند ، در صورت عدم مشاهده این مراحل ممکن است کودک دچار کم شنوایی یا ناشنوایی باشد و لازم است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند .
۵-۴ ماهگی : با صدای بلند از خواب بیدار شده و عکس العمل نشان داده و حتی گاهی گریه می کند . نسبت به صدای مادر عکس العمل نشان داده و آرام می شود .
۷-۵ ماهگی : به طرف صدا برمی گردد ، صداها را تعقیب می کند ، با صدا کردن اسمش سرش را برمی گرداند ، صداهای ساده یی مانند ما ، مو ، دو ، دی می کند .
۱۰-۸ ماهگی : در پاسخ به اصوات سرو صدا می کند ، شدت صدای خود را تغییر میدهد ، مثلاً با شدت مختلف گریه یا سروصدا می کند .
۱۴-۱۱ ماهگی : اصوات را تقلید می کند ،‌ صداهای مختلفی از خود در می آورد ، به صداها پاسخ می دهد ، بخصوص صدای افراد خانواده و افراد آشنا - کم کم کلمه می گوید .
۲۴-۱۲ ماهگی : تن صدای خود را تغییر میدهد . با نام بردن اعضاء بدن ، به آنها اشاره می کند ، به سمت اسباب بازی های صدا دار می رود . کم کم شروع به حرف زدن می کند . معنی کلمات ساده ای مانند « نه » و « بای بای » را می فهمد و کلمات « بابا » و « مامان » را می گوید و بعداً کلمات دیگری در کنار آنها قرار می دهد ( جمله سازی )‌
« چه کودکانی در معرض خطر هستند ؟ »
بچه هایی که یک یا چند مورد از موارد زیر را داشته باشند نسبت به سایر کودکان بیشتر در معرض خطر ناشنوایی هستند . این موارد عبارتند از :
وجود سابقه فامیلی ناشنوایی
ابتلا ء مادر به بیماریهای عفونی در دوران بارداری
وجود ناهنجاری و شکل غیرطبیعی درسر ، گردن ، صورت و گوش
وزن هنگام تولد کمتر از ۱۵۰۰ گرم
زردی نوزادان
عفونت های مختلف و شدید مانند مننژیت و اوریون
حالت خفگی طولانی موقع تولد در نوزاد

منبع:

http://vista.ir/article/7320/چگونه-ناشنوائی-یا-کم‌شنوایی-کودکمان-را-تشخیص-دهیم؟

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

کودک ناشنوا
در كودكان ناشنوا و كم شنوا وضعیت به گونه ای طبیعی است كه امكان شناخت ناشنوایی یا كم شنوایی از طریق ظاهر كودك بسیار ضعیف می گردد. از همین رو ملاحظه می شود كه خانواده ها اغلب قادر به تشخیص این موضوع نبوده و بویژه در سالهای گذشته در سنین بالاتر از ۲ تا ۳ سالگی به تشخیص می رسیدند و این مسأله باعث می گردید كه شروع برنامه های توانبخشی با تأخیر زیادی انجام گیرد كه خود بر انجام توانبخشی موفق و الحاق ناشنوا به جامعه تأثیر می گذارد. در حال حاضر با استفاده از تجهیزات و فن آوری جدید، امكان تشخیص زودهنگام ناشنوایی فراهم گردید كه طرح هایی هم در كشور در دست اجرا است و امید می رود با فراهم شدن زمینه تشخیص زودهنگام ناشنوایی آغاز برنامه های توانبخشی بویژه در مورد كودكانی كه نیاز به كاشت حلزون دارند با سرعت و موفقیت بیشتری انجام پذیرد.
حس شنوایی از جمله حواس پنج گانه و بسیار مهم در رشد كودك است، هر چند گفته می شود كه با شنیدن حدود ۱۲ درصد از محركهای محیطی را درك می كنیم و با دیدن حدود ۸۰ درصد این محركها را دریافت می كنیم اما چنانچه با آسیب به چشم نابینایی رخ دهد تنها حدود ۳۰ درصد از ادراك كلی نسبت به محیط از بین می رود لیكن با صدمه در گوش و ایجاد عارضه ناشنوایی حدود ۷۰ درصد از ادراك كلی نسبت به محیط از بین می رود. بنا بر این توجه به مسأله شنوایی كودك در مسیر رشد و تكامل او حائز اهمیت فراوان و نیازمند دقت نظر والدین است.
والدین و بویژه مادر كه بیشترین حضور را دركنار كودك دارند لازم است از همان بدو تولد موضوع رشد و تكامل كودك را در همه زمینه ها و از جمله شنوایی مورد توجه قرار دهند. در زمینه شنوایی لازم است برخی عكس العمل های كودك در مقابل اصوات مورد توجه قرار گیرند و هر گونه تأخیر یا عدم پاسخ را با دقت دنبال كنند. بطور معمول كودك از بدو تولد تا حدود سه ماهگی در مقابل اصوات، عكس العمل هایی شبیه به فشردن و جمع كردن پلك چشم ها، بیدار شدن از خواب و گاهی توقف حركات بدن در مقابل صدا را نشان می دهد. در فاصله سه تا چهار ماهگی می توان چرخش مختصر سر یا چشم به طرف منبع صدا را انتظار داشت. اما از حدود ۵ تا ۷ ماهگی انتظار می رود كودك در مقابل صداهای متوسط و شدید، چرخش دقیق و كامل سر را به طرف منبع صدا نشان دهد و نیز حالتهایی از سكوت كردن و گوش دادن به صدا هم در این سنین مطرح شده است. ملاحظه می شود كه با دقت در برابر این گونه عكس العمل ها می توان در صورت وجود اختلال، به آن پی برده و در اسرع وقت موضوع را با پزشك كودك در میان گذاشت.
والدین و بویژه زوج های جوان باید توجه داشته باشند كه برخی از عوامل و شرایط می توانند امكان بروز ناشنوایی را در فرزندشان افزایش دهند به تعبیر دیگر چنانچه شرایط زیر در خانواده وجود داشته باشد، والدین باید دقت و توجه بیشتری به علائم كم شنوایی یا ناشنوایی داشته باشند. این عوامل عبارتند از وجود سابقه ناشنوایی در خانواده زوجین، ازدواج فامیلی، ابتلاء مادر به بیماری عفونی در دوران بارداری، چنانچه وزن كودك به هنگام تولد كمتر از ۱۵۰۰ گرم بوده باشد وجود زردی یا عفونت در كودك وجود ناهنجاری یا تغییر شكل غیرطبیعی در سر و گردن، صورت و یا گوش كودك ….
چنانچه ناشنوایی به هنگام تولد، پیش از ۲ سالگی رخ دهد، تكامل طبیعی زبان را با مشكل اساسی روبرو می سازد و لزوم استفاده از روش های اختصاصی برای درمان، توانبخشی و زبان آموزی را ضروری می سازد. در این میان تشخیص به موقع ناشنوایی و استفاده زودهنگام از وسایل كمك شنوایی و انجام برنامه های توانبخشی شنیداری اهمیت فراوانی خواهد داشت كه درقسمت هفتم در مورد آنها بیشتر سخن خواهیم گفت.

منبع:

http://vista.ir/article/7096/کودک-ناشنوا

 

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

ناشنوائی
ـ نشانه‌ها:
۱. کودک سه ماهه به صداها بی‌توجه است و یا اینکه سرش را به طرف صداها بر نمی‌گرداند.
۲. کودک یک ساله هیچ کلمه‌ای را به‌کار نمی‌برد و یا اینکه صداهای عادی از خودش در نمی‌آورد.
۳. کودک دو ساله جملات سه کلمه‌ای یا دو کلمه‌ای را بر زبان نمی‌آورد.
۴. کودک پنج ساله طوری صحبت نمی‌کند که غریبه‌ها بتوانند مفهوم آن‌را درک کنند.
۵. کودک در مدرسه، مشکلات یادگیری دارد.
۶. خلاصه اینکه کودک به‌خوبی نمی‌شنود.
ـ مراقبت خانگی:
۱. بستگی به‌علت و نوع از دست رفتن شنوائی دارد. برای آگاهی از علت و درمان ناشنوائی، به پزشک مراجعه کنید.
۲. اگر کودک گوش درد دارد، به پزشک مراجعه کنید.
ـ موارد احتیاط:
تمام کودکان باید قبل از شروع دوره کودکستان، یک تست شنوائی تخصصی انجام داده باشند.
۱. یک کودک ناشنوا و یا دچار اختلال شنوائی، باید هرچه سریع‌تر به سمت تعلیمات ویژه خودش هدایت شود.
۲. به هیچ دلیلی هیچ شی‌ء خارجی (حتی پنبه) داخل مجرای شنوائی کودک نکنید.
۳. هر زنی که در سنین حاملگی قرار باید در مورد واکسیناسیون علیه سرخجه با طبیب خودش مشورت کند. اگر یک زن حامله سرخجه بگیرد احتمال دارد که کودک او ناشنوا به دنیا بیاید.

منبع:

http://vista.ir/article/6948/ناشنوائی

 

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

عفونت‌ دوران حاملگي، نوزاد را ناشنوا مي‌کند

يك متخصص گوش و حلق و بيني با اشاره به افزايش ناشنوايي در كودكان گفت: عفونت‌هاي دوران حاملگي و مصرف دارو مي‌تواند به شنوايي كودك صدمه وارد كند، بنابراين مادران در دوران حاملگي بايد بشدت مراقب نوزادان خود باشند.

دكتر بابك ساعدي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به عوامل محيطي تاثيرگذار بر شنوايي اظهار كرد: مواد شيميايي و اشعه‌هاي مضر از عوامل آسيب‌رساني هستند كه موجب ناشنوايي يا كم‌شنوايي در كودكان مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: كم‌شنوايي و ناشنوايي در دوران نوزادي و كودكي از مسائل مهم محسوب مي‌شود، چرا كه شنوايي نوزاد ارتباط مستقيمي با رشد هوشي و قدرت تكلم وي دارد.

وي در ادامه تصريح كرد: اگر نوزادي دچار كم‌شنوايي يا ناشنوايي باشد، ورود اطلاعات در داخل مغز وي ثبت نمي‌شود و تكامل بخش شنوايي مغز مختل مي‌شود؛ اين آسيب حتي با برطرف شدن مشكل ناشنوايي نوزاد، بهبود پيدا نمي‌كند.

منبع:

http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100811543252

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]

نظریه جدید در باب شباهت حروف مقطعه قرآن با فرهنگ ناشنوایان

عصمت زارع بیدکی

به چه علت حروف مقطعه سوره های قرآن در اوّل سوره قرار دارند، چرا در وسط سوره قرار نگرفتند؟

چنانچه بخواهیم جایگاه کلمه یا کلامی را معین کنیم در ابتدا باید معنای آن را مشخص کرد، معنا و مفهومِ جمله است که موقعیت و جایگاه آن را معین می‎نماید.

حال با توجه به معانی حروف مقطعه، باید معین کنیم که چرا این حروف در تمامی سوره‎هایی که دارای حروف مقطعه‎اند (یعنی ۲۹ سوره) در ابتدای سوره قرار گرفته‎اند.

با مراجعه به کتابهای تفسیر و علوم قرآن به اختلافها و تفاوت نظرهای بسیاری برخورد می‎نماییم تا جائی که این احتمالات به ۲۰ قول می‎رسد.

معناى کهیعص

در تفسیر اولین آیه سوره مریم آمده است: سعد بن عبداللّه‏ از محضر امام زمان علیه‏السلام پرسید: معناى «کهیعص» که در اول سوره مریم آمده چیست؟ امام زمان علیه‏السلام پاسخ داد: این حروف از رازهاى غیبى است که خداوند متعال بنده‏اش زکریا علیه‏السلام را از آن آگاه نمود و بعداً آن را به حضرت محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله چنین شرح داد: روزى حضرت زکریا از خداوند متعال درخواست کرد که نامهاى پنج تن آل عبا را برایش بیاموزد و خداوند توسط جبرئیل آنها را به او آموخت. زکریا علیه‏السلام وقتى نام محمد و على و فاطمه و حسن علیهم‏السلام را گفت: غصه‏هایش بر طرف گردیده و آرامش یافت. اما وقتى نام حسین علیه‏السلام را یاد کرد، اشک چشمانش سرازیر شده و دلش شکست. به خداوند عرضه داشت: بار الها! این چه سرى است که نام چهار تن به من آرامش بخشید، اما یاد حسین علیه‏السلام اشکم را روان و آه و ناله‏ام را بلند مى‏کند. خداوند متعال جریان شهادت امام حسین علیه‏السلام را با کهیعص به او خبر داد و در معناى آن فرمود: «کاف» اشاره به کربلا، و «ها» هلاکت ظاهرى عترت پیامبر صلى‏الله‏علیه‏و‏آله …، «یاء» اشاره به نام یزید و ستمگرى، «عین» عطش و «صاد» صبر و بردبارى حسین علیه‏السلام را مى‏رساند.

حضرت زکریا بعد از شنیدن این معانى سه روز از مسجد بیرون نیامد و با کسى ملاقات نکرد و در آن مدت مشغول گریه و ندبه بود و در آنحال مى‏گفت: خداوندا! آیا بهترین بشر را با مصیبت فرزندش سوگوار خواهى ساخت؟ آیا به على و فاطمه علیهماالسلام لباس عزا مى‏پوشانى؟ بعد از آن عرضه داشت: بار الها! به من فرزندى عطا فرما که در این سنّ پیرى چشمم روشن شود، بعد از آن مرا به محبّت آن مفتون گردان، آنگاه مرا به مصیبتش دچار نما؛ همانطورى که محبوبت محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله را به عزاى فرزندش مى‏نشانى! خداوند یحیى را به او عطا کرد و او ششماهه بدنیا آمد همانطورى که امام حسین علیه‏السلام نیز ششماهه متولد گردید.

 

به چه علت حروف مقطعه سوره های قرآن در اوّل سوره قرار دارند، چرا در وسط سوره قرار نگرفتند؟

چنانچه بخواهیم جایگاه کلمه یا کلامی را معین کنیم در ابتدا باید معنای آن را مشخص کرد، معنا و مفهومِ جمله است که موقعیت و جایگاه آن را معین می‎نماید.

حال با توجه به معانی حروف مقطعه، باید معین کنیم که چرا این حروف در تمامی سوره‎هایی که دارای حروف مقطعه‎اند (یعنی ۲۹ سوره) در ابتدای سوره قرار گرفته‎اند.

با مراجعه به کتابهای تفسیر و علوم قرآن به اختلافها و تفاوت نظرهای بسیاری برخورد می‎نماییم تا جائی که این احتمالات به ۲۰ قول می‎رسد.

البته بسیاری از این اقوال مورد نقد قرار گرفته و ردّ شده‎اند، و تعدادی از این نظریات در حدّ یک احتمال بیان شده، و بر تعیین هیچ کدام از این نظریات، برهان عقلی و دلیل قطعی وجود ندارد، و روایات هم در این باب متفاوتند و بر یک معنا، اتّفاق ندارند.

اگر با بررسی این آراء و نظریات که در مورد معنای حروف مقطعه بیان شده به دنبال پاسخ از سؤال مطرح شده باشیم می‎بینیم که در تعدادی از این نظریات به علتِ تصویر سوره‎های دارای حروف مقطعه به این حروف، اشاره شده و در اکثر آنها به این مسأله توجهی نشده و از آنها پاسخ سؤال خود را نمی‎یابیم، یعنی با توجه به بعضی از این اقوال، حروف مقطعه می‎توانستند در وسط یا در‌ آخر سوره هم بیایند. اکنون بعضی از این نظریات که در آنها می‎توان جواب سؤال مطرح شده را یافت، بیان می شود.

۱٫ اولین نظریه‎ای که، اگر نقدهای وارد شده بر آن را کنار بگذاریم، پاسخی روشن به این سؤال است، این است که حروف مقطعه برای مرزبندی بین سوره‎هاست و نشانة انقضای سورة قبلی و شروع سورة بعدی است، پس حروف مقطعه باید در ابتدای سوره باشند تا معلوم شود ابتدای سوره و کلام جدید کجاست.

۲٫ نظریه دومی که از استحکام نسبی برخوردار است این است که: حروف مقطعه برای تنبیه و تنبّه دادن و اسکات کافران بوده؛ چون آنها موقع قرائت قرآن توسط پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ با ایجاد جنجال و سر و صدا مانع می‎شدند که دیگران به آن گوش فرا دهند، لذا در ‎آغاز برخی سوره‎ها این حروف نازل شده تا مشرکان با شنیدن این حروف که نه نظم بود و نه نثر، اعجابشان برانگیخته می‎شد و ساکت شده و گوش می‎دادند، لذا این حروف، حروفی نظیر حروف تنبیه است که در اوّل کلام می‎آیند.

۳٫ نظریه سوّم: حروف مقطعة هر سوره نام همان سوره است مانند سوره‎های (طه) و (یس) و… و سوره‎های دیگر هم نام‎های متعددی دارند که یکی از آنها همان حروف مقطعه است اگر چه بسیاری از این نامها نامِ غیر مشهور سوره‎هاست، و اگر اینها اسم سوره باشند متناسب با آنها اوّل سوره است نه وسط یا آخر سوره. 

۴٫ نظریه چهارم این است که این حروف سرّ و رمزی است بین خدا و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ و چون ما از معنای آنها مطلع نیستیم لذا جایگاه و موقعیت آنها را هم عالم السرّ می‎داند.

نظریات دیگری هم در رابطه با این سؤال قابل بررسی است، امّا به همین مقدار اکتفا می‎کنیم.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

۱٫ کتاب تفسیر نمونه، ج۱، ذیل آیة اوّل، سورة بقره.

۲٫ کتاب تفسیر احسن الحدیث، ج۱، ذیل آیة اوّل، سورة بقره.

۳٫ کتاب تسنیم، آیة الله جوادی آملی، ج۲، ذیل آیة اوّل، سورة بقره.

۴٫ کتاب مجمع البیان، از شیخ طبرسی، ج۱٫

۵٫ کتاب تفسیر القرآن الکریم، از شهید سید مصطفی خمینی، ج۲، از ص ۲۸۵ تا ص ۲۹۲٫

۶٫ کتاب المیزان، علامة طباطبائی(ره)، ج۱۸، ص ۸

۷٫ کتاب تفسیر البرهان، از محمد بن عبدالله زرکشی، ج ۱، ص ۱۷۳٫

بررسی شباهتهای دیده شده میان فرهنگ ناشنوایان و حروف مقطعه قرآن

حروف مقطعه (حرفهای گسسته از هم) به حروف الفبای مرموزی که در ابتدای بیست و هشت سوره قرآن می آید، گفته می شود، یعنی سوره های بقره ،آل عمران، اعراف،

یونس، هود، یوسف، رعد، ابراهیم، حجر، مریم، طه، شعرا، نمل، قصص، عنکبوت، روم، لقمان، سجده، یس، ص، غافر، فصلت، شورا، زخرف، دخان، جاثیه، احقاف و ق . علامه طباطبایی در تفسیر المیزان نظریه ای ارزشمند ارائه می دهد که از روی مقایسه مضمون و مفهوم حروف مقطعه قرآن می توان به گشودن گره رموز آن نزدیک شد:

“ای بسا اگر اهل تحقیق در مشترکات حروف مقطعه دقت کنند و مضامین سوره هایی را که بعضی از این حروف در ابتدایش آمده، با یکدیگر مقایسه نمایند ؛ رموز بیشتری برایشان گشوده گردد. و ای بسا معنای آن روایتی هم که اهل سنت از علی (ع) نقل کرده اند همین باشد که برای هر کتابی، نقاط برجسته و چکیده ای است و چکیده قرآن، حروف الفبای است.“

نظریه فوق مبنی بر “چکیده و خلاصه” قرآن بودن حروف مقطعه به تازگی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است و صحت آن با استفاده از شیوه های علمی، آماری و کامپیوتری به اثبات رسیده است.

به عنوان مثال: چون حرف الفبایی “ص” در حروف مقطعه سوره اعراف (المص)، سوره مریم

(کهیعص ) و سوره ص(ص) مشترکا به کار رفته است، نشانگر ارتباط موضوعی و مفهومی این سه سوره آنهم با حرف الفبایی ” ص ” می باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که کلماتی همچون ” صداقت “، ” صفا “، ” صلوه “، ” صبر “، ” صراط “، ” صالحات “، ” نصحیت “، “بصیرت”، ” ابصار ” و ” اخلاص ” به عنوان صفت پیامبران محور های مرتبط این سه سوره را نشان می دهند. جالب این است که تمام کلمات یاد شده مشترکا دارای حرف الفبایی ” ص ” می باشند که به عنوان چکیده (عصاره) و علامت اختصاری (کد) مطالب و موضوعات سوره های مذکور است.

اینگونه کد هایی که معمولا حروف اختصاری یک کلمه و یا حداکثر یک جمله هستند، در مناسبات عمومی و تبادل اطلاعات عادی نیز کاربرد دارند . چون مردم نمی توانند بیش از این را به خاطر بسپارند. از این رو، فدراسیون جهانی ناشنوایان را با این علامت اختصاری (کد) یعنی دبیلو . اف . دی . می شناسند.

W.F.D. = World Federation of the Deaf

شیوه مذکور در کشور ایران نیز مرسوم شده است. به عنوان مثال :

 نزاجا را برای عنوان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به کار می برند.

همچنین در کامپیوتر و دستگاههای پیشرفته الکترونیکی، کد ها می توانند نشانگر حجم عظیمی از اطلاعات باشند و با یک اشاره علامت) انبوهی از مطالب را عرضه کنند.

شواهد تاریخی نشان می دهد نقش سمبلیک و رمزی حروف مقطعه که عصاره و خلاصه ای از مضامین و مفاهیم سوره های قرآن به شمار می روند، توسط پژوهشگران اروپایی که درصدد آشنایی با میراث علمی و فرهنگی مسلمانان برآمدند، مورد توجه قرار گرفته و به صورت شیوه های صرفه جویی کاربرد کلمات و معمول شدن “کد” و علامت اختصاری در تبادل اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است، در حالیکه در کتاب دینی آنان یعنی انجیل چنین رموزی دیده نمی شود.

پژوهشگران مسلمان معتقد هستند خداوند به محمد (ص) اطمینان داده است که محافظ قرآن خواهد بود. این محافظت قطعا ابعاد گسترده ای دارد که یکی از آنها شاید حروف مقطعه باشد و چه بسا در آینده ای نه چندان دور، با کمک یک برنامه نویسی خاص کامپیوتر بتوان به وسیله حروف مقطعه تمامی قرآن را بازنویسی کرد و بر محفوظ ماندن از دخل و تصرف آن یقین بیشتری حاصل نمود.

شبیه نقش رمزی (کدی) حروف مقطعه، در یکی از ویژگیهای مهم فرهنگ (هویت) ناشنوایان مشاهده می شود که بسیار جالب است.

در فرهنگ (هویت) ناشنوایی ایران، ناشنوایان با توجه به وجه تمایز اشخاص با یکدیگر، معمولا علایم خاصی را برای افراد انتخاب می کنند که به جای ذکر کامل اسم (نامگذاری) بکار می برد.

به عنوان مثال : کسی را که عینک دارد، با علامت عینک ؛ و کسی را که خال در صورت داشته باشد، با نشان دادن محل خال و امثالهم مشخص می کنند. از این رو، جبار باغچه بان (موسس اولین مدرسه ناشنوایان ایران) را با سیبل معروفش نشان می دهند که نوعی علامت اختصاری (کد) محسوب می شود.

همچنین در فرهنگ (هویت) ناشنوایی قاره آمریکای شمالی، ناشنوایان همیشه از امکانات الفبای دستی آمریکایی برای هجی اولین حرف الفبایی اسم کسی استفاده می کنند که نشان دهنده چکیده (خلاصه) نام کامل آن شخص می باشد.

به عنوان مثال : برای ذکر نام شخص معروفی همچون یرکر آندرسونYerker Anderson، انگشتان دست راست را به نشانه حرف الفبایی Y (طبق الفبای دستی آمریکایی) کنار لب می‏گذارند. به این ترتیب، از رئیس سابق فدراسیون جهانی ناشنوایان اسم می برند بدون اینکه نیازی به هجی تمام حروف الفبایی موجود در نام و نام خانوادگی اش داشته باشد، و این نوعی چکیده (خلاصه) است.

نتیجه گیری:

در واقع، روح فرد ناشنوا را باید “روح جستجوگر هنرها” دانست، روحی که همیشه زنده هنر است. چرا که بسیاری از علایم ابداعی زیبای آنان برای کاربردهای گوناگون از جمله علامت اختصاری (کد) نام اشخاص که شباهت عجیبی با کاربرد رمزی (کدی) حروف مقطعه قرآن دارد، خود نمایانگر ذوق والای هنری خدادادی و همچنین فرهنگ (هویت) غنی ناشنوایی آنهاست.

منبع : دفتر فرهنگ معلولین

برگرفته از سایت:

http://raad-charity.org/fa_IR/news/408/199/

[ ] [ ] [ فاطمه ]

[ ]